Hlavní navigace

Podle čeho vybrat kvalitní mikrofon k nahrávání videí?

 Autor: Heureka.cz
Pořídili jste si kompaktní fotoaparát nebo zrcadlovku za účelem nahrávání videí, ale perete se s kvalitou zvuku? S největší pravděpodobností vám nezbyde nic jiného než si dokoupit externí mikrofon. Jaký konkrétně zvolit záleží nejen na tom, co, ale také kde, chcete natáčet.
PR článek 24. 8. 2020

Sdílet

Mikrofon volte podle typu videa 

Typ videa, který se chystáte nahrávat, je pro výběr mikrofonu zcela zásadní. Není totiž mikrofon jako mikrofon – jednotlivé druhy se od sebe značně liší tím, z jakého směru zachytávají zvuk a do jaké míry dokáží potlačit okolní šum . Při výběru byste měli brát ohled na několik zásadních kritérií. Které to jsou a proč jsou pro kvalitu zvuku tak důležité?

Základní vlastnosti mikrofonů

  • Směrová charakteristika – udává, z jakých směrů bude mikrofon snímat zvuk a ze kterých naopak ne. Úzká směrová charakteristika je vhodná pro nahrávání jedné osoby nebo menší skupiny osob, zatímco kvalitní záznam větší skupiny lidí pořídíte se všesměrovým mikrofonem.

  • Citlivost (také útlum/zesílení) – funkce, která umožňuje nastavit u mikrofonu jeho citlivost. Při zvýšení citlivosti mikrofonu docílíte lepšího záznamu méně hlasitých zvuků (šepot). Naopak zeslabením citlivosti eliminujete okolní hlasitý ruch a šum, což se vám bude hodit při venkovním nahrávání. 

  • Frekvenční charakteristika – udává, ve kterém frekvenčním pásmu bude mikrofon nejlépe snímat. Tento údaj se odvíjí od velikosti membrány – mikrofony s větší membránou lépe snímají basy a jsou méně citlivé k výškám. Obecně platí, že by frekvenční charakteristika měla být co nejvyrovnanější, aby byl zachycený zvuk co nejpřirozenější.

 

 

Směrový mikrofon – potlačí okolní šum

Se směrovými mikrofony se setkáte především ve filmové branži, kde se obzvlášť cení jeho schopnost zachytit zvuk pouze z jednoho směru a většinu okolních zvuků naopak zcela potlačit. Jeho menší verzi ale můžete využít i v domácích podmínkách, a to především při natáčení videorecenzí, unboxingu nebo reportáží. Hodí se také pro zaznamenání rozhovoru menšího počtu osob – v takové situaci je mikrofon běžně v záběru.  

 

Studiový mikrofon – zachytí vše, co se kde šustne

Narozdíl od směrového mikrofonu, který zachytává zvuk pouze z jednoho směru, mikrofon studiový slyší doslova všechno. To znamená, že se hodí k záznamu mluveného projevu nebo zpěvu v odhlučněném prostoru. Ve většině případů jde o kondenzátorový mikrofon s ledvinovou charakteristikou, která snímá úhel o velikosti téměř 360° kolem sebe. 

Klopový mikrofon – ideální volba pro “one man show”

Klopový mikrofon je malý, nenápadný a jelikož se umisťuje poblíž úst, eliminuje většinu okolních zvuků a ruchů. Skvěle se hodí k natáčení oblíbených video blogů (vlogů) a oceníte ho především při natáčení v exteriéru. 

USB mikrofon – nahrávejte kdykoliv a kdekoliv

Jedná se o kondenzátorový mikrofon vybavený USB rozhraním. Je oblíbený především pro jednoduché ovládání – v podstatě ho stačí zapojit do počítače a začít nahrávat. Při jeho použití navíc odpadá nutnost pořizování zvukové karty, jelikož ji má zabudovanou v sobě. Hodí se pro nahrávání jak klasických videí, tak i podcastů. 

Pořiďte si kvalitní mikrofon i vy a pusťte se do nahrávání vlastních videí nebo podcastu. S tím správným vybavením vám už nic nestojí v cestě. Široký výběr mikrofonů a dalšího příslušenství naleznete na Heurece. Porovnejte mezi sebou nabídky e-shopů a inspirujte se hodnocením a recenzemi ověřených uživatelů. Pro doplňující recenze u vámi zvoleného mikrofónu se můžete případně podívat na hodnocení slovenských uživatelů na Heureka.sk.