Hlavní navigace

Podle nejnovější zprávy zaznamenal ransomware 752procentní nárůst

7. 3. 2017

Sdílet

 Autor: Fotolia © leowolfert
Trend Micro vydalo svoji nejnovější výroční bezpečnostní zprávu 2016 Security Roundup: A Record Year for Enterprise Threats, která potvrzuje, že rok 2016 byl rokem online vydírání. Kybernetické hrozby dosáhly loni svého historického maxima, zejména pak díky rostoucí oblibě ransomwaru i útoků využívajících firemní emaily (Business Email Compromise, BEC).

Nárůst nových rodin ransomwaru o 752 procent způsobil firmám po celém světě ztrátu ve výši 1 miliardy amerických dolarů. Společnost Trend Micro spolu s iniciativou Zero Day Initiative (ZDI) odhalily v průběhu roku 2016 celkem 765 zranitelností. Hned 678 z nich bylo zjištěno prostřednictvím bug bounty programu iniciativy ZDI – takto odhalená rizika ZDI prověřuje a následně o nich informuje příslušné výrobce.

Ve srovnání s rokem 2015 zaznamenala nárůst z pohledu zranitelností objevených společností Trend Micro a iniciativy ZDI značka Apple (145 procent), zatímco Microsoft se může pochlubit o 47 procent nižším počtem potenciálně nebezpečných chyb. Navíc došlo i k poklesu využívání nově objevených zranitelností v exploit kitech, a to o 71 procent. Částečně to bylo způsobené zatčením osob stojících za kitem Angler v červnu 2016.

„Spolu s tím, jak se hrozby diverzifikují a jsou stále sofistikovanější, přesunul se zájem kybernetických zločinců od jednotlivců tam, kde jsou peníze – tedy k podnikům,“ řekl Ed Cabrera, ředitel počítačové bezpečnosti společnosti Trend Micro. „Po celý rok 2016 jsme byli svědky vydírání firem i organizací za účelem zisku a neočekáváme, že by došlo ke zpomalení tohoto trendu. Náš průzkum si klade za cíl poskytnout podnikům informace o taktikách, které útočníci aktivně používají ke kompromitaci jejich dat, a také jim pomoci přijmout opatření umožňující zůstat krok před kybernetickými zločinci a chránit se před potenciálními útoky.“

Globální služba společnosti Trend Micro – Smart Protection Network – zablokovala během celého roku 2016 více než 81 miliard hrozeb, tedy ve srovnání s rokem 2015 o celých 56 procent více. Ve druhé polovině roku 2016 přitom bylo blokováno více než 3 000 útoků za sekundu. Během celého loňského roku bylo hned 75 miliard zablokovaných pokusů založeno na elektronické poště a takto vysoká čísla potvrzují, že emaily zůstávají pro počítačové zločince hlavní vstupní branou do infrastruktury nebo počítače oběti.

Česká republika se na celkovém počtu hrozeb podílela pouhými 0,17 procenty a vůči regionu EMEA pak 0,70 procenty. Obě hodnoty jsou horší například ve srovnání se Slovenskem (0,06 % a 0,23 %) a lepší například vůči Polsku (1,02 % a 4,08 %). Nejrozšířenějším detekovaným malwarem v České republice byl v roce 2016 Nemucod a například nejčastěji blokovanou doménou militarismreptilesoapsud.com.

Cloud22

 

Mezi hlavní zjištění pro rok 2016 patří:

  • Růst ransomwaru – v průběhu 12 měsíců se počet rodin ransomwaru zvýšil z 29 na 247. Jednou z hlavních příčin vysokého růstu je ziskovost tohoto typu hrozby. Ačkoli jednotlivci i organizace jsou před placením výkupného varováni, počítačoví zločinci si i tak jen za loňský rok přišli přibližně na 1 miliardu dolarů.
  • Vzestup útoků a podvodů prostřednictvím firemních emailů (BEC) – stejně jako v případě ransomwaru se ukázalo, že počítačové zločiny založené na hrozbách typu BEC jsou neuvěřitelně lukrativní záležitostí. Následkem vysoké obliby přišly firmy po celém světě v průměru o 14 000 dolarů. Tento typ hrozeb je navíc důkazem efektivity technik založených na sociálním inženýrství v případě útoků cílených na podnikovou sféru.
  • Různorodost zranitelností – Trend Micro spolu s iniciativou Zero Day Initiative objevily v roce 2016 rekordní počet zranitelností, z nichž byla většina nalezena v Adobe Acrobat Reader DC a v nástroji WebAccess společnosti Advantech. Obě aplikace jsou široce využívány v podnikových informačních architekturách a systémech SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition).
  • Ústup exploit kitu ze slávy – po zatčení 50 počítačových zločinců se dříve dominantní exploit kit Angler pomalu vytrácí. A přestože netrvalo příliš dlouho a uvolněné místo začaly zaplňovat nové exploit kity, počet zranitelností obsažených v exploit kitech klesl do konce roku 2016 o 71 procent.
  • Bankovní trojské koně a malware zaměřený na bankomaty – počítačoví zločinci využívají ATM malware, kopírování informací z platebních karet i bankovní trojské koně. Nicméně útoky se během posledních let diversifikují, útočníci získávají osobní identifikační a přístupové údaje využitelné i v rámci průniků do firemních sítí.
  • Masivní útoky využívající malware Mirai – v říjnu 2016 využili útočníci špatného zabezpečení zařízení ze světa internetu věcí a pomocí přibližně 100 000 těchto zařízení provedli distribuovaný DoS útok (Distributed Denial-of-Service, DDoS) na vybrané služby, jako je Twitter, Reddit nebo Spotify, které tak byly několik hodin nedostupné.
  • Historický únik dat v Yahoo – v případě společnosti Yahoo sice došlo k historicky největšímu úniku dat, který se týkal jedné miliardy uživatelských účtů, již v srpnu 2013, nicméně incident byl zveřejněný až tři měsíce po dalším úniku v září 2016 týkajícím se 500 miliónů účtů. Tyto události vzbudily diskuzi o zveřejňování informací a odpovědnosti, kterou společnosti mají ke svým zákazníkům z pohledu bezpečnosti uživatelských dat.