Hlavní navigace

Podnikové ukládání dat: Co zkusit Novell Filr?

22. 7. 2014

Sdílet

 Autor: © boscorelli - Fotolia.com
V posledních letech dochází k masivnímu růstu objemu vytvářených dat, a tomuto faktu se i dynamicky přizpůsobuje trh produktů pro jejich ukládání.

(PR článek)

V posledních letech dochází k poměrně masivnímu růstu objemu vytvářených dat a známé jsou i faktory, které tento trend ovlivňují. Podle studie EMC Digital Universe, vycházející z údajů IDC, vzroste mezi lety 2013 a 2020 objem vygenerovaných dat desetkrát – ze 4,4 na 44 zebibajtů. Tomuto faktu se i velmi dynamicky přizpůsobuje trh produktů v oblasti ukládání dat.

Protože hardwarová infrastruktura a její správa jsou poměrně nákladné, svoje místo na trhu v minulosti našlo řešení, kdy společnost svěří svá zařízení, data a někdy i procesy jiné společnosti  a zakoupí si IT jako službu. Hovoříme zde o  datových centrech, která zákazníkům zajistí uložení dat a navíc i další bezpečnostní služby, jako jsou například zálohování, archivace, řízení přístupu, apod.

Revoluci v ukládání dat přinesly cloudové služby. Uložením důležitých souborů na vzdálené úložiště tak uživatelé získávají přístup ke svým datům odkudkoli. Stačí mít jen internetové připojení. Průkopníkem cloudových služeb byl Dropbox, dnes nabízí tuto možnost uložení dat celá řada významných společností, jako např. Apple, Microsoft, Google, SUSE a další.

Jednoznačným přínosem cloudu je zvýšení produktivity. Uživatelům poskytuje komfort v přístupu k datům odkudkoli a z celé škály zařízení (notebook, tablet nebo mobilní telefon). Bezpečnostní hrozbou je ale v tomto případě potenciální útok hackerů na cloudové centrum s následným odcizením a zneužitím uložených dat. Dalším nebezpečím je ztráta nebo krádež mobilního zařízení uživatele, a to zejména nechráněného heslem, PIN nebo jinými bezpečnostními prvky.

Novell Filr

Pojďme si nyní představit zajímavý produkt, který v dubnu 2013 uvedla společnost Novell a který nese označení Filr. Společnost Novell byla vždy lídrem SW řešení v oblasti souborových služeb a zajištění synchronizace mezi lokálními a síťovými úložišti. Důkazem jsou např. produkty jako NetWare Mobile, který se objevil na trhu již v roce 1996. Později v roce 2001 přišla společnost Novell s dalším podobným řešením Novell iFolder.

Filr je produkt, který poskytuje uživatelům služby, podobné cloudovému řešení s tou výjimkou, že data nesvěřujeme třetí straně, ale zůstávají na souborových systémech a ve správě vlastního IT oddělení. Dalo by se tedy říct, že Filr je někde na rozhraní dvou přístupů z hlediska uložení dat – IT bezpečnost (data máme stále u sebe a spravujeme) a Produktivita (data jsou v cloudu ve správě třetí strany). Koncepce produktu vychází z reality, kdy ne každá společnost si může dovolit uložit data na cloudové úložiště ať už z důvodu bezpečnosti nebo například legislativy.

Z pohledu uživatele nabízí Filr stejný uživatelský komfort, jako cloudová úložiště. Data jsou uživatelům stále na dosah, odkudkoli a z jakýchkoli zařízení, podobně jako u veřejného cloudu. Podporován je Android nebo iOS, MacOS X, Windows i běžné webové rozhraní. Pro řízení přístupu a uložení uživatelů lze využít existující implementace adresářových služeb Novell eDirectory nebo Microsoft Active Directory. Při absenci těchto služeb je možné vytvořit lokání úložiště uživatelů přímo v produktu Filr.

Rozhraní aplikace Filr nabízí následující jednoduché pohledy na soubory:

  • My Files – jedná se vlastně o obdobu synchronizovaného cloudového adresáře
  • Net Folders –  jedná se o přístup na existující souborový systém uvnitř společnosti, konkrétně o adresáře, které administrátor nasdílí
  • Shared with Me – adresáře, které mi zpřístupňují jiní uživatelé
  • Shared by Me – soubory, které já nabízím ke sdílení jiným uživatelům

novell filr 

Obr. 1: Webové rozhraní k souborům

Uživatelé mohou číst nebo editovat soubory podle nastaveného oprávnění, nevytvářejí se žádné duplikátní kopie souborů a jsou dodržena veškerá pravidla pro bezpečnost při sdílení a uložení souborů (úložiště využívá veškeré výhody souborového systému, nad kterým je Filr implementován).

novell filrObr.2: Rozhraní aplikace se zařízení iOS

special_kyberutoky

A další výhody? Tento produkt nevyžaduje ani armádu specialistů, kteří vám budou dlouze produkt implementovat, ani vyškolený IT personál, který jej bude náročně spravovat. Produkt je naopak dodáván jako velmi jednoduše instalovatelná virtual appliance, kterou jednoduše zaintegrujete např. do existujícího prostředí VMware, XEN nebp Hyper-V. Konfigurace je rovněž velmi jednoduchá, takže zpřístupnění souborů uživatelům proběhne velice rychle. Nejvíce času tak zabere naplánování strategie používání tohoto jistě zajímavého řešení. Filr lze nyní získat za zvýhodněných podmínek jako součást balíku Novell Open Workgroup Suite. Více na www.nows.cz.

Autorem článku je David Čečelský, project manager ve společnosti newps.cz