Hlavní navigace

Podpora pro Windows 2000, XP SP2 a Vista RTM končí

10. 2. 2010

Sdílet

Microsoft vydal další oznámení o konci podpory vybraných verzí operačních systémů. Nejpozději v červnu na ně již nestáhnete žádnou novou aktualizaci. Jaké jsou možnosti pokud tyto systémy používáte?

Minulý týden jsme vás informovali o blížícím se konci životnosti systému Windows 7 RC, který se začne nejdříve automaticky vypínat a v červnu se již do systému ani nedostanete. Nyní Microsoft přišel s dalším varováním pro uživatele operačních systémů Windows 2000, Windows XP SP2 a Vista RTM. Pokud patříte mezi ně, měli byste nainstalovat nejnovější Service Pack nebo přejít na novější operační systém.

Uživatelů se systémem Windows Vista RTM se to již týká 13. dubna 2010. Po tomto datu již nebude tato verze systému podporována a neobjeví se na ní nové aktualizace. Microsoft doporučuje nainstalovat poslední souhrnný balík aktualizací označený jako Service Pack 2.

Druhým klíčovým datumem je 13. červen 2010. Tento den Microsoft definitivně ukončí podporu a vydávání aktualizací pro operační systém Windows 2000, který mj. nyní v únoru oslaví desáté výročí a udržel si svoji popularitu po velmi dlouhou dobu, někteří administrátoři jej do dneška považují za jeden z nejpovedenějších systémů od Microsoftu. Ve stejný den Microsoft přestane podporovat také Windows XP s nainstalovaným Service Packem 2. Uživatelům je doporučeno nainstalování aktualizace SP3 nebo přechod na Windows 7.

Podle měření NetApplications.com v lednu 2010 používalo Windows XP 66 % uživatelů. Na 17,6 % počítačích mají uživatelé nainstalovány Windows Vista a Windows 2000 se v dnešní době vyskytují už jen na 0,6 % počítačů.