Hlavní navigace

Podpora Windows XP v Číně bude také ukončena

5. 3. 2014

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Microsoft uvedl, že nezměnil svou politiku ukončení podpory pro Windows XP ani v Číně a „odstřihne“ uživatele tohoto více než dvanáct let starého operačního systému po 8. dubnu od bezpečnostních aktualizací stejně tak, jako uživatele jinde na světě.

„Ohledně podpory operačního systému Windows XP se vůbec nic nezměnilo,“ uvedla mluvčí Microsoftu v emailu na přímý dotaz, zda Číňané budou mít zvláštní podmínky. Microsoft totiž nedávno uvedl, že spolupracuje s několika čínskými poskytovateli antivirů na zajištění bezpečnostní podpory XP i po 8. dubnu a bude těmto firmám poskytovat informace o nově nalezených zranitelnostech tak, aby tomu mohli přizpůsobit svá řešení. Některá média pak tuto informaci mylně interpretovala tak, že americký gigant plánuje v Číně aktualizovat Windows XP i po 8. dubnu 2014.

„Čínská pobočka Microsoftu úzce spolupracuje s čínskými poskytovateli bezpečnostního softwaru jako Tencent tak, aby byla zaručena bezpečnost čínských uživatelů Windows XP před tím, než přejdou na novější verzi našeho operačního systému,“ uvedl Microsoft na svých webových stránkách.

Dnešní oznámení mluvčí Microsoftu bylo podobné jako to, které Microsoft učinil ve Spojených státech v lednu. Před dvěma měsíci Microsoft přehodnotil svá dřívější rozhodnutí a uvedl, že bude nabízet bezplatný antivirový program Security Essentials pro XP až do 14. července 2015, tedy i více než rok poté, co přestane vydávat opravy pro svůj zastaralý OS. O několik dnů později Microsoft potvrdil, že bude také nadále distribuovat pro uživatele XP do stejného data svůj nástroj s názvem Malicious Software Removal Tool (MSRT).

Německá společnost AV-Test, jež se zabývá pravidelným hodnocením antivirových produktů pro Microsoft, nedávno uvedla, že podle jejích průzkumů většina výrobců antivirů bude pro uživatele Windows XP poskytovat aktualizace databází i poté, co Microsoft ukončí jejich podporu.

Podle nejnovějších statistik analytické společnosti Net Applications byly Windows XP v únoru nainstalovány na 29,5 % všech počítačů na světě. A značné množství uživatelů XP je v Číně. Jak však Microsoft dnes potvrdil, ani Čína nedostane speciální výjimku. „Naše rada uživatelům zůstává pořád stejná – přejděte z Windows XP na moderní operační systém jako Windows 8.1,“ dodala mluvčí.

Microsoft včera mimo jiné vydal nástroj s názvem PCmover Express for Windows XP, který uživatelům usnadní přenos dat, nastavení a profilů z Windows XP na novější verzi jeho OS. Tato aplikace, již vyvinul ve spolupráci se společností Laplink, má být na konci týdne dostupná zcela zdarma na webu windowsxp.com.