Hlavní navigace

Pogoplug vytvoří z počítačů privátní cloud

 Autor: © AA+W - Fotolia.com
Poskytovatel cloudových řešení, společnost Pogoplug, přišla se zajímavou novinkou – úložištěm Pogoplug Team. To umožňuje mimo jiné i sdílení souborů umístěných za firewallem.
Lukáš Pfauser 10. 5. 2012

Sdílet

Pogoplug Team nabízí cloudy pro menší podnikatele, jimž umožňuje ukládat data za jejich vnitřním firewallem. Společnost nemá v úmyslu konkurovat standardním cloudovým úložištím, jaká nabízejí služby Google Drive, Dropbox, SkyDrive nebo Box.net.

„Svůj zájem soustředíme na malé podniky, které zaměstnávají od 10 do 50 lidí. Pokud vznikne zájem na vytvoření cloudu, můžeme pomoci,“ řekl výkonný ředitel Pogoplugu Dan Putterman a dodal, že cena za prostor s kapacitou 3 TB činí 150 dolarů (necelé 3 tisíce korun).

„Mluvíme tady ale o plném přístupu k datům a možnosti je volně za tuto cenu sdílet,“ popsal dále Putterman. Nutno dodat, že uvedená cena nezahrnuje servisní poplatek ve výši 15 dolarů (necelých 300 korun) za roční licenci na Pogoplug pro každého uživatele.

Firma Pogoplug podle dostupných informací již nějaký čas prodává balíky, které umožňují propojit domácí počítače se vzdálenými servery. Například Pogoplug PC dovoluje uživatelům přeměnit jednotlivé PC na server. Společnost kromě toho láká zákazníky na volně dostupné cloudové úložiště s kapacitou 5 GB.

Novinka Pogoplug Team se od dřívějšího produktu firmy liší tím, že dovoluje většímu množství uživatelů sdílet kapacitu v soukromí i v kanceláři. Služba se ve své schopnosti sdílet soubory a spolupracovat podobá službě Dropbox Teams.

„Ve skutečnosti provozujeme služby spojené s řízením. Když vstoupíte na některé z naších rozhraní, ať už na web nebo do mobilních aplikací, projdete autentizací, jejímž prostřednictvím se dostanete v podstatě zpět do vlastní kanceláře,“ sdělil dále Dan Putterman.

Data, ke kterým se uživatel dostává přes Pogoplug Team, jsou šifrována na vstupu i na výstupu. Autentizace je požadována na webové stránce Pogoplugu. Při instalaci a nastavení není potřeba přidávat porty ani výjimky ve firewallu. Stačí instalace, která je kompatibilní s OS Mac OS X, Windows nebo Linux. Software zároveň pracuje v rámci struktury, která již existuje v kanceláři nebo doma.

Pogoplug Team je nastaven na počítači administrátora nebo na serveru, kam má správce (na rozdíl od uživatelů) přednostní přístup. Správce může například přidávat či odebírat uživatele, prohlížet veškeré soubory nebo měnit nastavení účtů.

Uživatelé, které správce přidá, mohou soubory nahrát nebo stáhnout a také mohou sdílet odkazy. Správce se také stará o to, jaké úrovně práv lidé užívající Pogoplug Team dostanou. Přístup k souborům z počítače uživatele je možný pouze v případě, že je jeho přístroj zapnutý a aplikace Pogoplug Team je spuštěná.