Hlavní navigace

Pohled do budoucnosti operačního systému Windows

1. 7. 2013

Sdílet

 Autor:
Windows 8 a RT jsou na trhu již nějaký pátek a čeká je update na 8.1. Jak se vyplácí strategie Microsoftu v rozdělení operačního systému na platformu pro chytré telefony a desktopy + tablety?

Když v roce 2010 Microsoft představil Windows Phone 7, naznačil nový směr uživatelského rozhraní používajícího tzv. dlaždice (tehdy Metru UI, nyní Modern UI). S nástupcem Windows 7, dnes na trhu již tři čtvrtě roku dostupnými Windows 8, také ukázal, že budoucnost podle něj spočívá v „jednom“ systému pro desktop a tablety a v druhém pro smartphony.

Ani tohle rozdělení nebylo úplně jednoznačné, jelikož se Microsoft rozhodl držet dvě vývojové větve, a to Windows RT pro procesory ARM respektive pro tablety, a „plnohodnotné“ Win 8 pro procesory s architekturou x86 (a tablety pro spíše firemní prostředí).

Konkurenční Apple zvolil již dříve odlišnou cestu – pro mobilní zařízení (smartphony a tablety) používá striktně mobilní iOS a pro desktop pak OS X. Avšak podobně jako u Windows různé platformy částečně spojují dlaždice, také Apple provádí v uživatelském prostředí kroky sbližující oba systémy.

Volba strategie vývoje OS obou výrobců byla věštěním budoucnosti, ačkoliv iPad již v té době budoval nový trh tabletů, dnešní ultratenké notebooky s oddělitelnými displeji ještě nebyly na světě. Nebylo tedy snadné odhadnout chování a požadavky zákazníků.

Na jednu stranu lze s poměrně vysokou jistotou předpovědět, že někteří lidé budou vždy používat více zařízení, protože to je pro ně pohodlnější. Doma mají desktop či několik notebooků, používají přenosný tablet, chytrý telefon, přehrávač a případně další zařízení. Na druhou stranu, bude část zákazníků vždy hledat univerzální multifunkční zařízení. Pro představu i prodej MFP převažuje nad klasickými tiskárnami na českém trhu cca v poměru 7:3.

Trend chování zákazníků a jejich poptávku se snaží ovlivnit největší lídři IT. Po úspěchu Applu v tabletech jejich průměrná cena pod tlakem velmi levných modelů s OS Android již výrazně klesla, čímž přestávají být lukrativním zbožím. Určitý potenciál se skrýval také v all-in-one PC, jenže dlouhodobá nedostupnost AIO s dotykovými displeji značně pokřivila vnímání segmentu a zákazníci nyní nevidí dostatečnou výhodu zařízení, a tím pádem důvod za něj platit.

Velké naděje vkládá Intel do ultrabooků, které se od svého uvedení také nejdynamičtěji vyvíjejí. Z laptopů se tak stávají velmi lehké a tenké ultrabooky, z nich se vyvíjejí konvertibilní zařízení s dotykovými obrazovkami a na ně nyní navazuje další vývojová větev tzv. detachable zařízení, kdy se z ultrabooku odpojením displeje od základny stává tablet.

Zákazník tak získává ultrabook s dotykovým displejem, velkou výdrží provozu na baterii a plnohodnotným operačním systémem pro práci (produktivitu) a zároveň vysoce přenosný tablet pro volnočasovou konzumaci obsahu a vyřizování nejnutnějších věcí.

Na první pohled je to skvělá zpráva pro Microsoft. Notebooky s x86 procesory se v posledních letech přerodily do ultramobilního zařízení, které v sobě navíc ukrývají tablet. Vypadá to, že strategie Windows 8 pro desktop a tablet se vyplácí.

Tedy až na Windows RT, jejichž výhody zákazníci nedokázali rozklíčovat a raději si pořizují levné tablety s Androidem nabízejícím tři čtvrtě milionu aplikací, než by připlatili za dražší Windows on ARM, na které nelze instalovat tradiční software.

Trend „detachable“ zařízení však s sebou přináší další bariéru Windows, a tou je právě Android. Jeden z lídrů trhu tabletů, Samsung, v červnu oznámil konvertibilní tablet Ativ Q, který při použití a lá tradiční notebook běží na Windows 8, jenže po odpojení displeje automaticky a ihned přeskočí na úspornější Android. Podle informací od Intelu přijdou na podzim další „dual OS“ ultrabooky, které poběží ve dvou režimech v závislosti na použití.

Co to znamená? Microsoft nedokázal najít společnou řeč s hardwarovými partnery a nemohl proto adresovat obrovský boom na trhu tabletů tak, aby výdrž baterie u tabletů s Windows 8 a především jejich cena byly konkurenceschopné. Trh si našel vlastní cestu a než, aby nedostatky Windows 8 na tabletech kompenzoval Windows RT, zvolil konkurenci.

IT_PR_2023

Je možné, že za rok bude výdrž a cena „notebooko-tabletů“ s Windows 8 natolik příznivá, že se situace změní. Otázkou je, zda to nebude již příliš pozdě (přinejmenším pro Windows RT).

I Intel (ano ten z dvojice Wintel) v červnu naznačil, že bude nyní  soustředit síly na optimalizaci procesorů pro Android. Hledá totiž managera týmu, který bude řídit vývoj následovníka Haswellu - Broadwell pro nejrozšířenější mobilní OS.

Byl pro vás článek přínosný?