Hlavní navigace

"Pohřeb" IPv4 se uskuteční zítra odpoledne

2. 2. 2011

Sdílet

Oficiálně by vyčerpání IPv4 adres mělo být ohlášeno zítra na tiskové konferenci pořádané organizací ICANN.

Tisková konference, kterou někteří z komentátorů označují za „pohřeb IPv4“ a na níž se očekává oficiální ohlášení vyčerpání IPv4 adres, se má uskutečnit zítra v Miami v 9.30 východního času, takže z našeho hlediska půjde díky pětihodinovému časovému posunu již o odpolední čas. Konferenci bude možné sledovat i prostřednictvím živého přenosu na adrese http://www.nro.net/news/icann-nro-live-stream. Na akci by měly vystoupit zástupci čtyř neziskových organizací, které společně koordinují adresovací systém internetu, jako je Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), Number Resources Organization, Internet Architecture Board a Internet Society.

O vyčerpání IPv4 adres, kterých bylo k dispozici celkem 4,3 miliardy, se hovoří již několik let a na tiskové konferenci bude hlavním tématem pravděpodobně nejen současný stav, ale i řešení této situace do budoucna. Internetové organizace i analytici již delší dobu varovali firmy i poskytovatele internetového připojení (Internet Service Providers), že by měli adoptovat novou generaci protokolu IPv6, který nabízí teoreticky nevyčerpatelné množství adres. Toto varování ale zůstávalo v řadě případů nevyslyšené.

K teoretickému vyčerpání adres došlo již v pondělí ráno, kdy byly přesunuty dva bloky /8 do regionu Asie-Pacifik. V registru IANA díky tomu zbylo už jen pět posledních volných bloků, které budou následně rozděleny po jednom každému regionálnímu registru, který je poté bude moci ještě přidělovat jednotlivým žadatelům. I když tedy ještě nějakou dobu bude možné IPv4 adresu tímto způsobem získat, jejich zásoby se omezí již jen na regionální registry a až dojdou i zde, nebude je již odkud brát.

Původně se s vyčerpáním IPv4 adres počítalo až v polovině roku 2011, ale rostoucí zájem zejména v posledních měsících s sebou přinesl jejich rychlejší úbytek. Více viz článek Konec roku 2010 byl ve znamení bitvy o docházející IPv4 adresy.