Hlavní navigace

Policie zatkla streamera během živého přenosu. Neměl oprávnění za to vybírat peníze

23. 5. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Streamujete něco třeba na YouTube a vybíráte za to peníze? Pak si dejte velký pozor a vyřiďte si, pokud ho už nemáte, patřičné živnostenské oprávnění. V opačném případě vám hrozí oplétačky s policií.

Dokazuje to případ, který nyní zveřejnili policisté v Ústí nad Labem. Podle publikované zprávy začali prověřovat dvaadvacetiletého muže, který vysílal na streamovacích platformách a získával za to od svých odběratelů peníze.

Podle televize Prima CNN muž vystupoval na sociálních sítích pod přezdívkou Novby. Na sítích ukazoval, co dělá během dne. Od svých fanoušků díky domu získal odhadem milion a půl korun. Neměl k tomu ale živnostenské oprávnění. Policie ho nakonec zatkla přímo při jednom jeho vysílání.

„V průběhu prověřování vyšlo najevo, že se muž ale pohybuje po území celé České Republiky a je značně obtížné ho operativně zastihnout v jednom místě a čase. Úkol to byl o to obtížnější, že vzhledem k nízké sazbě odnětí svobody, která v případě odsouzení hrozí, nedal státní zástupce souhlas se zadržením. Kriminalistům tedy nezbylo než se načas stát sledujícími jednoho z profilů podezřelého streamera a čekat na vhodnou příležitost,“ popsala mluvčí ústecké krajské policie Veronika Hyšplerová.

Policisté díky tomu zjistili, že muž jede vlakem do Ústí a samozřejmě vše živě vysílá. Počkali si proto na něj na ústeckém vlakovém nádraží. 

„Muž je podezřelý z přečinu nedovoleného podnikání. Při výslechu uvedl, že ví že má problém s placením daní, ale netušil že by jeho jednání mohlo být trestným činem,“ dodala Hyšplerová.

CS24

Policie proto upozorňuje, že v případě streamování se jedná o výrobu a rozmnožování zvukových a zvukově obrazových záznamů. Dodala, že pokud je prováděno za úplatu, jedná se o poskytování služby fanouškům a tím pádem je naplněna definice výdělečné činnosti podléhající potřebě vlastnit živnostenské oprávnění.

„V žádném případě se nejedná o uměleckou činnost, jak si v současnosti mnozí streameři svou činnost vykládají. Vykonávání takové činnosti bez příslušného živnostenského oprávnění může naplnit skutkovou podstatu tr. činu neoprávněného podnikání. Pachatel se pak kromě nebezpečí tr. stíhání vystavuje i hrozbě sankcí ze strany finančního úřadu,“ upřesnila Hyšplerová.

Byl pro vás článek přínosný?