Hlavní navigace

Popularita Windows XP neklesá, ukončení podpory SP2 navzdory

6. 8. 2010

Sdílet

Ačkoliv Microsoft asi před třemi týdny ukončil oficiální podporu Windows XP Service Pack 2, zvýšený odliv uživatelů od tohoto operačního systému nenastal.

Dominantní pozice Windows XP vůbec nedělá Microsoftu radost, ba naopak. Konec podpory OS Windows XP SP2 měl být totiž dalším hřebíčkem do jeho pomyslné rakve, nicméně uživatelé zůstávají devět let starému systému věrni i nadále. Microsoftu se tak nedaří své zákazníky přimět k přechodu na novější verze Windows tak, jak se mu to daří například u internetového prohlížeče Internet Explorer, jehož šestá verze sice stále nalézá uplatnění především u některých firemních zákazníků, přesto její podíl rychle klesá.

Podle posledních dat společnosti Net Applications zveřejněných ve středu, disponují Windows XP stále více jak dvakrát vyšším tržním podílem než novější Windows Vista a 7 dohromady. Konkrétně činil červencový podíl Windows XP  61,87 %. Blízko u sebe se pak drží Windows 7 s 14,46 % a Vista s 14,34 %. Při zachování současného tempa by měl podíl Windows XP pod magickou hranici 50 % klesnout teprve až v lednu 2011.

Jednou z dalších možností, jak ukončit dominanci systému Windows XP, by mohlo být ukončení podpory i pro jeho třetí Service Pack. To je však podle Wolfganga Kandeka, CTO bezpečnostní společnosti Qualys, velmi nepravděpodobné. SP2 byl totiž podle něj velmi významným upgradem, zatímco bez nainstalovaného SP3 se mnoho lidí obešlo. Když tedy nezafungovalo ukončení podpory SP2, těžko lze takový efekt očekávat u SP3.

Na ukončení podpory poprvé doplatili uživatelé Windows XP SP2 v tomto týdnu, kdy se Microsoft rozhodl nevydávat poměrně zásadní opravu pro tento systém. Více informací o nové závažné zranitelnosti se dočtete v článku Microsoft uvolnil důležitou opravu pro Windows.