Hlavní navigace

Poskytovatel šifrované pošty: Nepoužívejte služby z USA

10. 8. 2013

Sdílet

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
Své služby přestali nabízet už dva poskytovatelé šifrovaných e-mailových služeb, protože se cítí ohroženi tím, že by museli na vyžádání amerických úřadů odtajnit data svých zákazníků.

Lavabit a Silent Circle, kteří nabízeli služby šifrování e-mailů, se rozhodli zastavit svou činnost. Hlavním důvodem jsou obavy o to, že by svým zákazníkům nemohli zaručit naprosté soukromí. K dešifrované e-mailové komunikaci totiž může kdykoli získat přístup některý z amerických úřadů zabývajících se národní bezpečností.

Ladar Levison, majitel Lavabitu, oznámil, že pozastavil provoz své firmy, ale protože je americkými federálními zákony vázán mlčenlivostí, nemůže zcela vysvětlit proč. Šifrovanou e-mailovou službu Lavabit použil Edward Snowden ke komunikaci s novináři, když jim prozrazoval informace ze zákulisí špehování dat na americkém území.

„Bohužel mi zákony neumožňují podělit se s vámi o události, které vedly k mému rozhodnutí,“ napsal Levison. „Nemohu. Mám za to, že byste měli vědět, co se děje. Podle prvního dodatku ústavy bych měl mít svobodu slova i v takovýchto situacích. Bohužel, Kongres schválil zákony, které mi toto právo upírají,“ dodal.

Podle úřadu národní bezpečnosti musí příjemce elektronické pošty úřadům prozradit její obsah a nesmí se zmínit nejen o tom, ale dokonce ani o tom, že nějakou poštu vůbec dostal. Levison proto svým zákazníkům doporučuje: „Nesvěřujte svá data žádné společnosti, ani soukromé, která má fyzické vazby na Spojené státy.“

Společnost podala podnět k federálnímu soudu, protože se domnívá, že je ohrožena americká ústava. V souvislosti s tím založila nadaci Lavabit Legal Defense Fund, které má shromažďovat prostředky na právní boj s americkými zákonodárci.

Druhou společností, která ukončila své šifrované služby, je Silent Circle. Její služba Silent Mail již není k dispozici, společnost však dále podniká a nabízí všechny ostatní služby. Společnost na svém webu odkazuje na případ Lavabitu a na vysvětlenou dodává: „Signály nám jsou jasné. Proto jsme usoudili, že nejlepší pro nás bude Silent Mail zastavit. Prozatím se na nás žádný americký úřad neobrátil, proto nemáme svázané ruce.“

V prohlášení se dále uvádí, že tato americká společnost ukládá data svých zákazníků na území USA a přesto, že jsou šifrovaná, nebyla by v bezpečí. Společnost proto rozhodla, že s ohledem na soukromí jejích zákazníků bude lepší, když přestane data přijímat a ukládat, což znamená ukončení služby.

Mezi další produkty společnosti patří služby Silent Phone, Silent Text a Silent Eyes, které jsou zabezpečeny přímo mezi dvěma komunikujícími subjekty a společnost tak nemusí ukládat žádná data. „Nemáme ani zašifrovaná data, ani neukládáme žádná metadata o jednotlivých konverzacích,“ uvádí společnost. Když tyto údaje nemáme, nemůžeme je ani nikomu vyzradit.

Silent Circle své zdůvodnění vypnout službu Silent Mail vysvětluje samotnou podstatou e-mailových protokolů, které jsou otevřené, a tím i nezabezpečené. „Samotné e-mailové protokoly obsahují příliš mnoho míst, kde může docházet k úniku informací, a příliš mnoho metadat odhalujících informace o komunikujících,“ uvádí se dále v prohlášení.

Zákazníkům doporučují používat zachované služby, které nabízejí zabezpečenou komunikaci dvou subjektů a o kterých nevlastní společnost žádné záznamy, natož jejich obsah.

Byl pro vás článek přínosný?