Hlavní navigace

Poslední IPv4 adresy byly dnes rozděleny

3. 2. 2011

Sdílet

Registr nejvyšší úrovně IANA je ode dneška zcela bez IPv4 adres. Dlouho očekávaná událost byla ficiálně vyhlášena v Miami v USA, kde se odpoledne uskutečnila konference severoamerických operátorů NANOG 51.

Dnes bylo rozděleno 5 regionům posledních 5 zbývajících bloků, které zůstaly již jako jediné volné (více viz článek IPv4 adresy jsou už prakticky vyčerpané). Důvodem rychlého vyčerpání je stále rostoucí zájem o IPv4 adresy. Lednová spotřeba adres totiž překonala i velice silný závěr loňského roku. Bylo přiděleno přibližně 36 miliónů adres a samozřejmě i tentokrát má na tomto výsledku „největší zásluhu“ region Asie-Pacifik s drtivým podílem 65,5 %. Poměrně překvapivý je fakt, že evropský region se v alokační aktivitě dostal až na čtvrtou pomyslnou příčku. Kromě Asie-Pacific jej předběhly i oba americké regiony. Evropané registrovali pouze 3 milióny IPv4 adres, což by mohl být důsledek lednového zpřísnění alokační politiky. Nejaktivnější byla opět Čína s 15,6 milióny. To bylo mimochodem více než spotřeba Evropy, Afriky a obou amerických regionů dohromady. Poměr alokací jednotlivých regionů ilustruje následující graf.

ipv4 alokace


V evropském regionu byly nejaktivnější Ukrajina (402 tis.), Rusko (366 tis.) a Španělsko (352 tis.). Závod zemí V4 bychom naopak vyhráli my Češi s 78 tisíci spotřebovanými adresami. Poláci i Maďaři zažádali o 41 tisíc, Slováci o 13 tisíc. Je vidět, že všudypřítomná alarmující počítadla konce IPv4 vyburcovala mnoho poskytovatelů služeb k urychlení alokačních žádostí. Je to poměrně logické, času už mnoho nezbývá a ještě v tomto roce by měly IPv4 adresy v regionu Asie-Pacifik zcela dojít.

Možná si teď kladete otázku, zdali byla lednová alokace rekordní. Odpovědí je následující graf.

skoleni

ipv4


Tedy ne tak docela, rekordem byly alokace v září roku 1993. Jenže to bylo ještě v době, kdy bylo možné alokovat pouze bloky velikosti 16777216, 65536 a 256. Mimochodem právě v ten měsíc byly publikovány dokumenty RFC1518 a RFC1519, které tuto praxi změnily. Nové alokační schéma se nazývá CIDR a výrazně zefektivnilo IP alokace. Pokud tedy odhlédneme od této „plýtvavé“ epochy, je leden skutečně rekordním měsícem.

Bude zajímavé sledovat, zdali ohlášená fáze vyčerpání ještě více zvýší aktivitu poskytovatelů služeb v rozebírání posledních zbytků volného IPv4 prostoru.