Hlavní navigace

Poslední sada záplat pro Windows může zneprovoznit celé PC, tvrdí experti

Podle bezpečnostních expertů může poslední balíček záplat pro aplikace Microsoftu, vydaný v listopadu, díky změnám v registrech zcela zneprovoznit takto aktualizovaný počítač.
Martin Noska 1. 12. 2009

Sdílet

Problém se týká aktualizací Microsoftu, které byly uvolněny 10. listopadu. Celkově šlo o 15 záplat, určených pro Windows, Windows Server, Excel a Word.

Výsledkem záplatování ovšem může být černá obrazovka a nepoužitelnost počítače, tvrdí britská společnost Prevx, které se zaměřuje na počítačovou bezpečnost. Problém se podle jejího CEO a CTO Mela Morrise týká všech hlavních operačních systémů Windows XP, Vista i Windows 7 a Prevx na tento problém poprvé upozornil již v minulém týdnu. Postiženy jsou údajně miliony počítačů. Důvodem jsou změny provedené Microsoftem v tzv. Access Control Listu (ACL), který obsahuje seznam práv aktuálně přihlášeného uživatele. ACL pak interaguje s klíči uloženými v registru, ovšem poslední aktualizace provedla několik změn v těchto klíčích a výsledek je takový, že některé z nainstalovaných aplikací díky změně nefungují korektně, což se projeví v podobě černé obrazovky.

Společnost Prevx vydala v této souvislosti bezplatný software, který opravuje registry Windows tak, aby odpovídaly požadavkům ALC, což by podle Morrise mělo problém odstranit. Uživatelé mohou tento krok učinit také sami pomocí ruční modifikace, ale tento krok je riskantní a je doporučen jen nejzkušenějším uživatelům. Bližší informace lze najít na blogu společnosti Prevx a z jejích stránek je také volně ke stažení software pro opravu registrů.

Prevx podle svých slov zatím Microsoft nekontaktoval, ale chce redmondskému gigantovi poslat svoji kopii opravného nástroje a upozornit jej tak na problém. Zástupci Microsoftu se k situaci také zatím oficiálně nevyjádřili.