Hlavní navigace

Postavte si dokonalý počítač s procesorem Haswell - 1. díl

10. 6. 2013

Sdílet

 Autor: pcworld.com
Je to oficiální: čtvrtá generace procesorů Core, známá pod kódovým označením Haswell, je na trhu.

Stejně jako předchozí architektury Sandy Bridge a Ivy Bridge je i Haswell velkým krokem vpřed pro rodinu Intel Core – krokem, který maximalizuje výkon CPU i GPU a zároveň spotřebovává méně energie.

Kdo potřebuje Haswell

Haswell není pro každého. Vlajkovými produkty pro hardcore hráče zůstávají starší procesory Sandy Bridge-E Core i7, které využívají patici LGA 2011. Avšak čtvrtá generace potěší především uživatele, kteří potřebují být výkonní, pracují s náročnými aplikacemi a rádi by využili nejpokročilejší technologii od Intelu.

Bohužel na rozdíl od procesorů druhé (Sandy Bridge) a třetí generace (Ivy Bridge) – které používají stejnou patici LGA 1155 a proto jsou kompatibilní se širokou řadou nových a dosavadních pevných desek – používají procesory založené na Haswellu patici novou, LGA 1150, a proto potřebují pevné desky, které jsou postaveny okolo čipsetu série 8 od Intelu. Tento problém je však zároveň příležitostí – protože jen tak nemůžete nacpat CPU Haswell do svého současného počítače, je nejvyšší čas postavit si nového „zabijáka“ postaveného na Haswellu. A můžete to zvládnout sami – pokud víte, co koupit.

Shánění komponent

Standardně získáte nejlepší poměr ceny a výkonu v řadě těsně pod řadou nejvyšší. Například pokud chvíli zůstaneme u třetí generace, pak Core i7-3770 stojí dle serveru Heureka (veškeré další údaje o cenách k 5.6.2013) od 6 815,- Kč, o trochu lepší Core i7-3770K pak koupíte od 7 425,- Kč. První zmiňovaný procesor má podle testů 98 procent výkonnosti toho druhého. Dvě procenta za šest stovek je poměrně vysoká cena. To samé platí i pro většinu procesorů Core i5 a Core i3, i když zde cenové rozdíly nebudou tak výrazné. Jedinými rozdíly mezi Core i7-3770 a Core i7-3770K je 100MHz deficit u základního taktování standardní 3770 a její neschopnost volně měnit násobiče. Dražší „káčko“ je plně odemčené a umožňuje uživatelům měnit násobiče CPU pro jednodušší a flexibilnější přetaktování.

Intel Core i7 4 gen

U procesorů založených na Haswellu jsme v podobné situaci. Procesor nejvyšší třídy, plně odemčený (a tedy taktovatelný), který se prodává pod označením Core i7-4770K, zakoupíte od 7 847,- Kč. Core i7-4770 bez „káčka“ s o 100 MHz nižším základním taktem najdete na Heurece od 7 007,- Kč. Rozdíl výkonu je zde malý a ušetřených 800,- Kč můžete dát do jiných komponent. Budeme však předpokládat, že chcete postavit přetaktovatelnou bestii a to nejlepší, co je na trhu aktuálně k sehnání, a proto v našem modelovém příkladu sáhneme po „káčku“.

soutez_casestudy

Protože Haswell vyžaduje novou patici a základní desku založenou na čipsetu série 8 od Intelu, je dalším logickým krokem výběr desky, která by byla kompatibilní s naším novým procesorem Core i7-4770K. Naštěstí na trh přichází spousta takových desek, na výběr jsou v různých cenových relacích. Chtěli jsme model určený pro nadšence, ale zase jsme nechtěli utrácet spoustu peněz za doplňky, které pak stejně nevyužijeme. Proto jsme zvolili model Z87-UD3H od Gigabyte. Jak už jeho název napovídá, je vybaven čipsetem Intel Z87 Express. Vybranou desku ale výrobce nepřetížil porty a kontrolery externích výrobců, které by cenu vystřelily nahoru. Tuto desku zakoupíte na našem trhu už od 4 tisíc korun, což pokládáme za rozumné. Navíc je Gigabyte respektovaným a dlouhodobě zavedeným výrobcem základních desek.

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?