Hlavní navigace

Potřebuje Wi-Fi umělou inteligenci?

 Autor: cw
Sítě Wi-Fi postupem času ve své důležitosti jen vzrostly – nejen v domácnostech, ale i v byznysu. Provozní model založený na umělé inteligenci by jí mohl pomoci udržet krok s navyšujícími se nároky.Ještě v minulém desetiletí se Wi-Fi považovala jen za pohodlný luxus, nikoliv hlavní a klíčovou síť. Zařízení, která
Redakce 4. 6. 2020

Sdílet

Sítě Wi-Fi postupem času ve své důležitosti jen vzrostly – nejen v domácnostech, ale i v byznysu. Provozní model založený na umělé inteligenci by jí mohl pomoci udržet krok s navyšujícími se nároky.

Ještě v minulém desetiletí se Wi-Fi považovala jen za pohodlný luxus, nikoliv hlavní a klíčovou síť. Zařízení, která byla důležitá a potřebovala spolehlivé připojení k internetu, se zapojovala skrze kabel. Wi-Fi síť platila za občasnou pohodlnost, když se třeba zaměstnanec dočasně přesunul do konferenční místnosti a chtěl ukázat prezentaci. Vždy stabilní síť ale prioritou nebyla.

Za posledních deset let se ale většina zařízení hodně proměnila a jejich design se začal orientovat primárně na Wi-Fi. Tablety a mobilní telefony jsou jasným příkladem, ale počet zařízení internetu věcí neustále roste, a velká část z nich funguje jen skrze Wi-Fi (nebo Bluetooth, občasně).

Wi-Fi sítě jsou dnes už pracovní nezbytností. Musejí být spolehlivé, odolné a vždy dostupné. Jsou známé společnosti, jejichž digitální projekty selhaly právě kvůli slabé Wi-Fi. Jeden z velkých prodejců třeba v kamenných obchodech umístil tablety, na kterých měl personál ukazovat zákazníkům další zboží a zvýšit tak šanci nákupu.

Wi-Fi síť ale byla natolik nekvalitně navržená a výkon mobilní aplikace tak špatný, že místo toho zákazníky obchod ve své podstatě nechtěně odehnal.

Nestabilita je trvalý problém

Největším problémem ve spolehnutí se na Wi-Fi je… spolehnutí se na Wi-Fi. Problémy s Wi-Fi jsou notoricky těžké na vyřešení, protože se mohou týkat mnoha různých problémů; přetížení sítě, chyba na straně klienta, softwaru zařízení, někdy dělá problémy i DNS adresa či operátor nebo třeba DHCP; možností je skutečně nepřeberně.

Jak moc obtížné je řešit problémy s Wi-Fi? Dobře napoví průzkum společnosti ZK Research.

  • Problémy s Wi-Fi jsou zodpovědné za 64 % všech síťových problémů
  • Celých 60 % síťařů stráví ekvivalent jednoho dne týdně řešením ničeho jiného než problému s Wi-Fi připojením. Ještě zajímavější je, že celých 15 % inženýrů tráví dokonce přes polovinu svého pracovního času opětovně jen řešením problémů s Wi-Fi.
  • V 57 % případů zabere samotné zjištění problému přes hodinu času
  • Ve 47 % společností má alespoň 10 % pracovníků problémy s Wi-Fi – každý týden!

Tato čísla jsou přímo strašidelná, a to nejen pro zkušené IT pracovníky. Nová vlna zařízení připojených k Wi-Fi celý problém ještě znásobí, obzvláště v případě, kdy firmy nezmění způsob, jakým bezdrátové sítě spravují.

Jednou z hlavních výzev je, že lidé si nedokážou rychle a včasně „zpracovat“ všechna přijímaná data, která na ně míří z nespočtu zdrojů. A tady ukazuje svou sílu umělá inteligence.

S AI vyšší autonomie

AI dokáže poskytnout analytiku, která dá IT týmům více informací, umožní rychleji řešit síťové problémy a celkově zefektivní práci IT zaměstnancům.

AI je obzvláště užitečná při odhalování korelací, což IT týmům umožňuje nejen vyřešit problém, ale také se okamžitě zaměřit přímo na jeho zdroj, aby se ta samá věc už neopakovala.

Jakmile se základní proces pevně ustanoví, AI může využít schopnosti typu detekce anomálií a dalších běžných prvků, díky kterým se půjde vyhnout mnoha běžným problémům s DHCP, protokolem RADIUS nebo bezpečnostním nedostatkům.

Očekává se, že po určité době se povede vytvořit plně autonomní sítě, kde bude AI řídit jak pevné připojení, tak bezdrátové sítě, už ale ne, že podniky přijmou koncept „samořiditelných sítí“ okamžitě.

Místo toho bude úvodní vlna AI sloužit jako nástroj pro správu sítí a bude IT pracovníkům poskytovat doporučení doplněná o automatizaci základních úkolů, mezi které řešení problémů patří.

Inženýři by se neměli bát toho, že je AI nahradí; místo toho by na ni měli nahlížet jako na nejlepší kamarádku, protože umělá inteligence jim uvolní velké množství času, které mohou věnovat kreativnějším činnostem. Stereotypní práci obstarají stroje.

Přístup k bezdrátové síti je stále důležitější, ale zároveň se na Wi-Fi kladou větší požadavky, protože se k ní připojuje více a více zařízení. Takovou sítí tak putuje mnohonásobně více dat.

Manuální správa sítí nikdy nefungovala a rozhodně nebude fungovat v dnešním, a hlavně budoucím hyper-propojeném světě. Systémy založené na umělé inteligenci se stávají nenahraditelnými a v podstatě povinnými, aby zajistily výkonnost Wi-Fi na co možná nejvyšší úrovni a aby se bezdrátový standard zbavil své nálepky „nespolehlivý“.

Zeus Kerravala