Hlavní navigace

Potvrzeno: Internet Explorer a další programy Windows půjdou vypnout

Společnost Microsoft potvrdila, že Internet Explorer, stejně jako i další součástí systému, bude možné z Windows „odinstalovat“, přesněji řečeno vypnout. Oznámil to Jack Mayo na blogu věnovaném vývoji Windows 7.

Sdílet

V minulých dnech testeři hlásili, že současné sestavení Windows 7 (build 7048) překvapivě umožňuje odinstalovat webový prohlížeč Internet Explorer. Nevědělo se ovšem, jak je tato funkce realizována. Zatímco někteří spekulovali o odstranění iexplorer.exe, jiní se přikláněli k názoru, že Windows 7 jen určitým způsobem zamezí spuštění tohoto procesu. Druhá skupina byla pravdě blíže.

Více v článku: Windows 7 asi umožní odstranit Internet Explorer.

Microsoft původně nechtěl tento nový rys Windows 7 nijak komentovat, nicméně po pár dnech promluvil: Internet Explorer stejně jako i další součástí systému půjde opravdu ze systému odstranit.

Programy však nezmizí úplně, dojde pouze k jejich vypnutí ― nebudou přístupné systému ani uživatelům. Na disku příslušné soubory zůstanou. Tímto řešením se předejde problémům s dalšími aplikacemi, které na součástech zakázaných funkcí Windows závisejí.

Internet Explorer a další programové vybavení systému bude možné zakázat přes nabídku Funkce systému Windows, která je uživatelům známa už z Windows Vista. Na seznam vypnutelných funkcí přibyly následující položky:

·    Windows Media Player
·    Windows Media Center
·    Windows DVD Maker
·    Internet Explorer 8
·    Windows Search
·    Handwriting Recognition (Rozpoznání rukopisu)
·    Windows Gadget Platform (platforma pro miniaplikace)
·    Fax a Skener
·    Prohlížeč XPS a služby (včetně Virtual Print Driver)

Funkce vypnutí součástí systému je koncipována tak, aby nepřidělala starosti vývojářům softwaru a uživatelům. Zůstává totiž zachováno API zakázaných součástí nutné pro spoustu dalších aplikací (například aktualizace Windows fungují, byť Internet Explorer neběží).

windows odebrání programůOdpovídající soubory vypnutých funkcí operační systém nenačítá a přístup k nim nemají ani uživatelé. Díky tomu, že nedochází k odstranění těchto souborů, může uživatel funkce systému v budoucnu opět bezproblémově zapnout i bez instalačního média.

Microsoft přiznává, že byl sice požádán, aby možnost deaktivace nabídl již při instalaci Windows, ale na to nepřistoupil. Důvodem je, že drtivá většina uživatelů zároveň volala po co nejsnazší instalaci systému a snížení počtu nutných kroků k jeho prvnímu spuštění.

Jack Mayo sice v článku vůbec nezmiňuje antimonopolní řízení, které proti Microsoftu vede Evropská komise kvůli integraci Internet Exploreru do Windows, ale tato souvislost se přímo nabízí.

Nahrává tomu i fakt, že mezi vypnutelnými funkcemi se objevuje i řada takových, které byly předmětem antimonopolního řízení, nebo jiných právních sporů, už v minulosti.

Na seznamu figuruje Windows Media Player, jehož integrací do Windows Microsoft podle Evropské komise zneužil svého monopolního postavení na trhu a poškodil konkurenci (2004); Windows Search, desktopový vyhledávač integrovaný do systému Windows se zase nelíbil společnosti Google, která si stěžovala u antimonopolního úřadu při americkém ministerstvu spravedlnosti (2007); Formát XPS a přidružené nástroje, jež byly odpovědí Microsoftu na nemožnost integrovat do MS Office 2007 podporu PDF (kvůli stížnostem společnosti Adobe Systems z roku 2006). Adobe Systems mělo ale výhrady i k XPS, Microsoft tak nakonec podporu PDF a XPS pro MS Office 2007 nabídl v podobě volně stažitelného doplňku.