Hlavní navigace

Powerbanka TP-LINK TL-PB10400 - Když na cestě dojde šťáva

26. 6. 2015

Sdílet

 Autor: TP-Link
Schopnosti osobní elektroniky se v posledních letech vyvíjí enormním tempem, v kapse si dnes běžně nosíme výpočetní výkon odpovídající jen několik let starému laptopu. Bohužel i sebechytřejší smartphone či tablet je uživateli málo platný, když má vybitou baterii.

Faktem zůstává, že pokrok v oblasti akumulátorů v posledních letech poněkud ustrnul na mrtvém bodě. Jak z toho ven? Jednoduše, ať už se chystáte na pracovní cestu nebo zaslouženou dovolenou, nezapomeňte přibalit „elektrickou energii sbalenou na cesty“ – zařízení zvané jako powerbanka. V redakci jsme otestovali 10400mAh zástupce od společnosti TP-LINK, pojďme se podívat, čím si tato téměř čtvrtkilová krabička zaslouží místo ve vašem batohu.

Akumulátor výrobce vtěsnal do necelých 9 cm dlouhého a 4 cm širokého šasi ve tvaru kvádru se zaoblenými hranami. Už na první pohled jistě zaujme elegance zpracování, tělo je vyvedeno v lesklém bílém zpracování, zatímco podstavy nesou tyrkysovou texturu. Na tak malé zařízení může uživatele mírně odradit hmotnost dosahující hodnoty 240 g, nicméně se jedná o nevyhnutelnou daň za poměrně vysokou kapacitu, za níž budete na cestách powerbance blahořečit.

TP-LINK TL-PB10400

Jednou z hlavních výsad modelu TL-PB10400 jsou hned dva výstupní USB konektory, díky nimž lze nabíjet dvojici zařízení současně. Oba porty se liší se parametry elektrického proudu, který dovedou zprostředkovat, konkrétně se jedná o hodnoty 1 A a 2 A. Volit tak můžete s ohledem na požadavky zařízení nebo preferovanou rychlost nabíjení. Pro dobíjení samotné powerbanky slouží vstupní micro USB port, přičemž dobíjet můžete z počítače nebo přímo ze zásuvky. Součástí balení je nicméně pouze micro USB – USB kabel, redukce do elektrické sítě chybí.

Pro testování jsme použili mobilní telefon Samsung Galaxy S2 s 1800 mAh baterií, již jsme vždy nechali vybít do stavu, kdy telefon zobrazí varování o kriticky nízkém stavu baterie, a za pomocí powerbanky jsme ji nabili do plné kapacity. Během nabíjení byl telefon zapnutý, jedná se tak zřejmě o nejčastější způsob využití běžným uživatelem. Smartphone jsme byli schopni nabít čtyřikrát do plné kapacity a jednou do zhruba poloviční kapacity, než powerbance zcela došly síly. Velice pěkný výkon by tak odpovídal efektivní kapacitě přesahující 8000 mAH. Při využití 1A USB výstupu se smartphone nabíjel přibližně 100 minut, při využití 2A výstupu potom necelou hodinu.

TP-LINK TL-PB10400

Kladně hodnotíme rovněž indikaci zbývající kapacity powerbanky, již reflektuje čtveřice zelených diod umístěných na svrchní straně zařízení. Diody se rozsvítí pouze krátce po stisku tlačítka rovněž umístěného na svrchní stěně, přičemž každá dioda reprezentuje 25 % zbývající kapacity. Pakliže energie klesne pod 10 %, poslední dioda začne blikat. Výrobce se powerbanku rozhodl osadit také LED diodou sloužící jako svítilna. Netradiční komponenta se může stát velice užitečnou s ohlédnutím na fakt, že je powerbanka určená pro výpravy mimo civilizaci, kde kromě elektrických zásuvek často chybí i zdroj světla.

soutez_casestudy

Verdikt

Suma sumárum, měli jsme co do činění s kvalitně zpracovanou powerbankou, jež kromě dostatečné kapacity nabídne komfort v podobě možnosti napájení dvojice elektronických zařízení současně a jako třešničku na dort přidává promyšlenou indikaci stavu napájení a praktickou svítilnu. Co se týká přibalených doplňků, nepotěší absence adaptéru mezi USB a elektrickou zástrčkou, ale naopak potěší semišový cestovní váček, jenž při cestách powerbanku ušetří od špíny a škrábanců. Pakliže se tedy přenesete přes nepříliš přívětivou hmotnost zařízení, dostanete do ruky kladivo na nedostatečnou výdrž dnešní nenasytné elektroniky.

Specifikace:

  • akumulátor: 10400mAh Li-on baterie

  • počet dobíjecích cyklů: 500

  • vstup: 2A micro USB

  • výstup: 1x 1A USB výstup, 1x 2A USB výstup

  • ochrana: zkrat, přepětí, vysoký proud, přebíjení, přílišné vybití, přehřívání

  • doplňky: LED svítilna

  • rozměry: 89 x 44 x 44 mm

  • hmotnost: 241g

Byl pro vás článek přínosný?