Hlavní navigace

Pozdě, ale přece -- Update Windows 10 ve verzi 1903 je konečně tady

 Autor: Mark Hachman/IDG
Po podzimním fiasku se ztrátou dat Microsoft prodloužil testování nové verze Windows 10. Venku je s téměř dvouměsíčním zpožděním.
-vt 22. 5. 2019

Sdílet

Microsoft v úterý vypustil Windows 10 May 2019 Update, známý též pod číselným názvem 1903 odkazujícím na rok a měsíc jeho uvedení. To měla firma původně v plánu už v březnu, zkraje dubna však oznámila, že verzi musí testovat o něco déle.

Vždyť stačí připomenout loňské fiasko, kdy chyba v říjnovém updatu zapřičinila v případě řady uživatelů ztrátu dat. Pozdější uvedení znamená tedy též posunutí termínu ukončení podpory „allowance“, a to až do 8. prosince 2020.

Dle Johna Cablea, šéfa programového managementu Windows, je tak verze 1903 připravena k cílené distribuci mezi firemní klientelu. „Administrátoři firemních sítí by měli začít s updatem, aby se ujistili, že používané aplikace a firemní infrastruktura fungují na novém systému tak, jak mají,“ uvádí v doprovodném tiskovém prohlášení.

Použití spojení „cílená distribuce“ značí, že v první fázi bude verze k dispozici jen vybraným firmám, hromadného rozšíření se dočká během následujících dvou až čtyř měsíců.

Po několika změnách názvů vývojových větví Windows 10 Microsoft nedávno zrušil označení SAC-T (Semi-Annual Channel (Targeted)) používané pro rané verze a začal používat pouze označení SAC v minulosti značící dostatečnou „zralost“ systému pro široké nasazení.

Firemní uživatele tímto krokem Microsoft poněkud zmátl, firma však ujišťuje, že i nadále bude informovat o změnách mezi cílenými větvemi a těmi připravenými pro hromadnou distribuci. Jak, to zatím není jisté.

Jako platforma pro aktuální informace se nabízí přepracovaná webová stránka Windows release health dashboard, shrnující novinky, bugy a také informace o vyvíjených patchích.

Firemní klientela může Windows 10 1903 získat skrz Windows Server Update Services, Windows Update for Business nebo Volume Licensing Service Center. Ostatní, včetně uživatelů Windows 10 Home a Windows 10 Pro, mohou 1903 získat manuálním vyhledáním aktualizací.