Hlavní navigace

Pozor na malware! Roztahuje se na Google Play čím dál víc

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
Společnost Google bývá za malware na Google Play, dříve Android Market, často kritizována. Podle posledních statistik firmy TrustGo, která se bezpečností mobilních aplikací zabývá, vzrostl počet malware pro Android o celkem těžko neuvěřitelných 570 %.
Adam Kencki 28. 10. 2012

Sdílet

Společnost Google bývá za malware na Google Play, dříve Android Market, často kritizována. Podle posledních statistik firmy TrustGo, která se bezpečností mobilních aplikací zabývá, vzrostl malware pro Android o celkem těžko neuvěřitelných 570 %. Je to s malwarem opravdu tak vážné?

Tento nárůst malware pro Android se týká období od září 2011 do září 2012. Alarmující zpráva o jeho počtu sice jasně dává na jednu stranu jasně na jevo, že by se měl Google více snažit, na druhou stranu je třeba dívat se na vše kritickým okem a nevěřit doslovně všemu, co se kde uvádí. TrustGo se totiž k daným statistikám dopracovala za použití vlastního antivirového systému, který by specifickým nastavením mohl výsledky jistým způsobem ovlivnit jednoduše pro to, že TrustGo se prodejem antivirových aplikací živí.

Takže, hovoří li se ve zprávě TrustGo o nárůstu malware o 580 %, může to být pravda, je ale třeba položit tuto informaci do kontextu s nějakým jiným údajem a tím by mohl být nárůst aplikací na Google Play.

Porovnáme li tato dvě čísla, dostaneme výsledek 1,69 %. Tolik z celkového počtu 675 000 aplikací je tedy „nakaženo“ nějakým škodlivým kódem. Drtivá většina aplikací je tedy zcela v pořádku.