Hlavní navigace

Pozor na zpoplatněné sms na Androidu!

30. 11. 2011

Sdílet

 Autor:
Nový trojský kůň pro operační systém Android objevili výzkumníci ze společnosti Kaspersky Lab.

Jeho nekalou činností je především posílat vysoce zpoplatněné SMS zprávy na předem definovaná telefonní čísla v Evropě a severní Americe.

Nový trojan nese označení Trojan-SMS.AndroidOS.Foncy a objevil se zřejmě už v průběhu září.  Část škodlivého kódu je propagována jako aplikace pro monitoring SMS zpráv a je distribuována prostřednícím webů pro hostování souborů, dodává Maslennikov.

Po nainstalování pak odešle čtyři SMS zptávy na prémiová čísla ve Francii, Belgii, Švýcarsku, Lucembursku, Německu, Španělsku, Velké Britámnii a Kanadě – v závislosti na tom, jaký je původ SIM karty oběti.

"V současnosti jsou SMS trojany nesnadnějším způsobem, jak mohou kyberzločinci přijít k penězům, tvrdí Maslennikov. "Využití je možné téměř kdekoliv na světě a jsem si jist, že to hned tak nezmizí…“

První mobilní malware, který ukrajoval kredit uživatelů pomocí SMS či dokonce telefonních volání na značně předražené destinace se poprvé objevil už před několika lety, a to pro platformu Nokia Symbian a pro systémy využívající aplikace v Javě. Jejich existence je spojena zejména se zeměmi jako Rusko nebo Čína.

Avšak rychlá adopce Androidu a relativně otevřená politika Googlu v pojetí jeho operačního systému motivovala řadu hackerů k vytvoření malwaru, který je zaměřen na rostoucí skupinu uživatelů smartphonů a tabletů.

Do nedávna byli hlavním cílem trojanů tohoto typu především uživatele v Číně a Rusku, protože instalace aplikací z neoficiálních zdrojů je v těchto regionech poměrně běžná. Jak však uvádí analytik Denis Maslennikov z Kaspersky Lab, tvůrci škodlivého kódu pro Android přesunuli v minulých týdnech svou pozornost na mezinárodní trhy.