Hlavní navigace

Prázdninové snímky s Canonem

29. 6. 2011

Sdílet

Canon EOS 600D Léto již tradičně bývá obdobím, kdy roste zájem o fotografování. I lidé, kteří celý rok nefotí, začnou řešit jak si uchovat alespoň nějakou tu obrazovou vzpomínk...

Canon EOS 600D

Léto již tradičně bývá obdobím, kdy roste zájem o fotografování. I lidé, kteří celý rok nefotí, začnou řešit jak si uchovat alespoň nějakou tu obrazovou vzpomínku na prolenošené dni. Řada si také každoročně vzpomene na to, že vlastně vždy chtěli být fotografy a že tentokrát by mohli konečně začít fotit pořádně. A když pořádně, tak tím samozřejmě myslí, že si pořídí zrcadlovku. Samozřejmě ihned přijdou pochybnosti zda tento koníček přetrvá a že by vlastně nebylo až tak moudré zbavit se kupy peněz, zvláště když je zde byť malá, ale stále se vracející myšlenka, že to prostě nepůjde, protože pro to nemá cit. Právě v letním období se tak „začátečnické“ zrcadlovky stávají velmi vyhledávaným zbožím. Jedním z nových modelů, na které padne nejedno oko, je i Canon EOS 600D.Ten se objevuje sotva rok od uvedení modelu 550D. Novinka 600D podobně jako model 550D v sobě ukrývá 18MP APS-C senzor a 14bitový procesor pro zpracování obrazu DIGIC 4. Pravdou je, že porovnáte-li vedle sebe specifikace obou fotoaparátů, zjistíte, že jediným podstatným rozdílem je výklopný 3palcový displej s rozlišením něco málo přes milion bodů, který najdeme u modelu 600D.
Pokud ale patříte mezi uživatele, kteří si na základě prvního dojmu udělají úsudek o celém produktu, mohlo by vás to v tomto případě mrzet. Po vybalení fotoaparátu z krabice jsme totiž byli malinko rozpačití z plastů, z nichž je sestaven. Působí totiž velmi křehce a... plastově. Bez nasazeného objektivu váží 570 gramů a působí dojmem velké lehoučké šnečí ulity, která by mohla při silnějším stisknutí prasknout. Samozřejmě, že tělo něco vydrží, ale obáváme se, že na hladkých plastech budou stopy po případných škrábancích a oděrkách zvěčněny na věky. Tímto jsme v podstatě vyřídili negativa: nyní čtěte dále, uvidíte, co se nám na něm líbí – je to vlastně téměř vše ostatní. Fotoaparát startuje okamžitě a ihned je připraven k fotografování. Oproti modelu 550D je přece jen o něco málo těžší a větší, takže dobře padne do ruky i lidem s většíma rukama. Grip je gumový, dostatečně velký pro tři prsty. Pro palec vzadu trochu gumy také zbylo, takže jej můžete uchopit pevně a jistě.
Hledáček pokrývá zhruba 95 % procent obrazového pole a pokud patříte k té částí fotografické obce, jež má to štěstí být obdařena drobnou optickou vadou, můžete si kolečkem od dioptrií malinko pomoci. Pod hledáčkem samotným je potom 3palcový výklopný a zároveň otočný displej. Tahle zdánlivá maličkost je v praxi vynikající a nejen ochrání displej před poškrábáním, prodíráte-li se hustým křovím při pronásledování divé zvěře, ale jeho využití vidíme především při natáčení videozáznamů, ke kterým zrcadlovka schopná natáčet full HD přímo vybízí.
Autofocus je při natáčení nebo fotografování v režimu Lifeview poněkud nejistý, a tak dejte raději přednost manuálnímu ostření. Díky možnosti přiblížit si tlačítkem + sledovaný objekt můžete zaostření krásně doladit. K natáčení videí ještě malá poznámka: rozhodně si připravte dostatek paměťových karet, v tomto případě SD, a nezapomeňte ani na baterie. Canon 600D je tak trochu upír a budete překvapení, jak rychle dokáže plně nabitý akumulátor vyprázdnit. S touto zrcadlovkou se však dají pořídit opravdu kvalitní videozáznamy a myslíte-li to s natáčením alespoň trochu vážně, určitě investujte i do externího mikrofonu.
Na horním kruhovém voliči najdete kromě zeleného čtverečku s písmenem A uvnitř také všechny staré známé a hlavně používané módy (M, Av, Tv, P), několik scénických režimů pro ty z vás, kdo rádi pracujete se scénami, a také ikonu malé kamerky, kterou se dostanete do již výše zmiňovaného režimu pro videozáznam. Natáčet pak můžete po stisknutí tlačítka s obrázkem monitoru a červenou tečkou, které se nachází vlevo od vašeho palce. Trochu nás mrzelo, že kruhovým voličem nelze otáčet kolem dokola, takže ho budete muset protáčet tam a zpátky. Je to škoda, protože z jiných zrcadlovek jiných výrobců víme, že takový mechanismus lze sestrojit.
Zřejmě nejpalčivější otázkou, která nás zajímá všechny, je obrazová kvalita. Není to tak dávno, co jsme lamentovali, že 10 MP je na tak malý/velký snímač až moc. 600D má megapixelů 18, ale zvládá je bravurně. Maximální hodnota ISO je zde (po zapnutí) 12 800, a i tak se snímky dají s již viditelným šumem a úbytkem detailů (pro Facebook) využít. Opravdu, až do citlivosti ISO 3200 v zásadě není co řešit.
Co více je ještě třeba zmínit? Třeba, že k dispozici je 9 do diamantu uspořádaných ostřících bodů (s prostředním křížovým), několik kreativních filtrů, vestavěné bezdrátové odpalování externích blesků a pro ty z vás, kdo si nejste jistí funkcí některých tlačítek, nechybí ani průvodce funkcemi.
Při testu jsme měli k dispozici vynikající objektiv EF-S 17-55/2.8 IS USM (stálá světelnost F/2,8). Nepatří sice k nejlevnějším (stojí tolik co tělo), ale je rychlý, krásně kreslí v celém rozsahu a se světelností 2,8 s ním můžete díky stabilizaci, která skutečně funguje, po setmění klidně dál fotografovat bez stativu z ruky. Investovat do kvalitních objektivů se vyplatí, protože na rozdíl od zrcadlovek s vámi, pokud se k nim budete chovat slušně, vydrží klidně i několik desetiletí. Takže pokud můžete, připlaťte si za lepší „sklo“, na výsledcích to bude znát. Pokud ve svém prasátku tolik peněz nenajdete, poohlédněte se po nějakém 28mm, 35mm nebo 50mm pevném objektivu. Nejsou tak drahé, mají skvělou světelnost a přinutí vás více chodit a více přemýšlet. I díky tomu budete dělat lepší fotografie.
Pokud se rozhodnete pořídit objektiv v setu s tělem, doporučujeme připlatit za dražší IS 18-135 mm, který vyhoví začátečnickým nárokům a poskytne nadšení z přiblížení vzdálených objektů. Nic nad čím by profesionál jásal, ale alespoň nebudete znechuceni „malým“ přiblížením setového IS 18-55, což bývá častá výtka začátečníků, kteří mezi slova zrcadlovka a velké přiblížení kladou rovnítko. Později se zkušenostmi se změní technika fotografování, přijdou jiné nároky a samozřejmě další objektivy, ale to je již jiný příběh.

www.canon.cz, 18 990 Kč (jen tělo)
Rozlišení: 18 megapixelů
Snímač: CMOS APS-C (faktor přepočtu ohniskové vzdálenosti 1,6)
Obrazový procesor: Digic IV
Citlivost: ISO 100–6400
Displej: 7,7 cm, 1 040 000 bodů
Rozsah expozičních časů: 30–1/4000 s
Videozáznam: 1920 × 1080 bodů, frekvence 30 nebo 25/24 obr/s
Rozměry: 133,1 × 99,5 × 79,7 mm
Hmotnost: 570 g

Canon Pixma MG5150 a MG5250

Tak fotografie již máme, takže přichází otázka, kde a jak vytisknout záplavu nových fotografií dětí, kamarádů nebo krajinek. Jednu z možných odpovědí, které umožní tisk fotografií v pohodlí domova, představuje řada fototiskáren Pixma. V redakci jsme vyzkoušeli dva nové produkty z této série: MG5150 a MG5250. Již ten levnější z nich, MG5150, nabízí slušnou řádku funkcí včetně možnosti dvojího podávání papíru (ze spodního a zadního zásobníku), takže můžete mít odděleně např. klasický papír a fotopapír.
O kvalitu vytištěných dokumentů a fotografií se stará systém pěti oddělených cartridge, který Canon označuje jako ChromaLife100+. K dispozici je možnost tisku s vysokým rozlišením 9600 dpi, skenování do rozlišení 2400 dpi a volba barevného nebo černobílého kopírování stisknutím jednoho tlačítka.
Oddělené cartridge jsou dostupné pouze v jedné verzi objemu inkoustu, Canon ovšem prodává dvojbalení černé a čtyřbalení barevných cartridge, každou po jedné barvě. Pokud vám tedy v průběhu tisku dojde inkoust, pak vězte, že obě tyto varianty jsou nákladově výrazně výhodnější než neustále dokupovat každou cartridge zvlášť.
Na all-in-one má MG5150 poměrně kompaktní rozměry (460 × 370 × 160 mm), hmotnost činí 7,8 kg. Přímý tisk je možný v samostatném režimu díky snadnému ovládání intuitivně rozložených tlačítek čtyřsměrného navigačního joysticku a scrolovacího kolečka. Všechny možnosti nastavení tisku můžete sledovat na 6 cm širokém barevném LCD displeji.
Díky chytrému rozhraní můžete tisknout soubory formátu PDF a fotografie například z USB klíčenky nebo různých paměťových karet (CF, SD, MMC), dostupné sloty přitom najdete na přední straně tiskárny pod tlačítkem pro zapnutí. Fotografie si před samotným tiskem můžete ještě upravit přímo na tiskárně – k volitelným úpravám patří redukce červených očí, odstranění šumu, rozjasnění tváře. Pokud nechcete nic nastavovat sami, nabízí Canon funkci Auto Photo Fix II, která vše opraví za vás. Pokud tiskárnu přepnete do režimu tisku z PC můžete využít možnost vytvářet fotografie z jednotlivých framů HD videozáznamů pořízených fotoaparáty téhož výrobce, přičemž postačí nainstalovat příslušný software. Výsledný efekt je velmi slušný, snímek se totiž interpolací dopočítá z několika po sobě následujících framů videozáznamu, díky čemuž lze dosáhnout velmi slušné úrovně detailu i ostrosti.
Vytisknout černobílou stránku trvá přibližně 8 vteřin, přidáte-li barevné obrázky, pak je to vteřin dvacet. Pro tisk fotografií z dovolené bychom doporučovali vyhradit o něco více času, A4 v nejvyšší kvalitě se totiž dočkáte po více než třech minutách. Skvělou kvalitu vytištěných materiálů Canon potvrzuje již několik let a ani nyní tomu není jinak. Výtisky tak charakterizuje sytá černá pro text (není řeč o náhledové kvalitě) a věrné barvy u kopií kolorovaných dokumentů. Při tištění fotografií musíme pochválit věrné podání a množství detailů jak v tmavých, tak světlých částech snímku.
Model MG5150 nabízí dvojí podávání papíru a spolu s ním i automatický oboustranný tisk, který hraje důležitou roli v dnešním „zeleném“ světě. Jak kvalita skenovaných dokumentů, tak i výsledná kvalita tištěných dokumentů a fotografií je výborná, spolu s přehledným a intuitivním ovládáním představuje dobrou volbu pro tiskárnu do domácnosti nebo malé kanceláře.
Canonu MG5150 z běžných funkcí chybí snad pouze možnost bezdrátového tisku – pokud však na této funkci trváte, máte možnost se poohlédnout po vyšším modelu s označením MG5250, který je již Wi-Fi vybaven. MG5250 mimo jiné nabídne také vyšší rychlost tisku, takže pokud pro vás má tento ukazatel význam, neváhejte a investujte několik stokorun navíc.
www.canon.cz


Rychlost tisku (foto) 10 × 15 cm: 39 sekund
Rychlost černobílého tisku: 9,7 obr./min
Rychlost barevného tisku: 6,1 obr./min
Rozlišení tisku: až 9 600 × 2 400 dpi
Optické rozlišení skeneru: 1 200 × 2 400 dpi
Rozměry: 455 × 368 × 160 mm