Hlavní navigace

Před dvaceti lety se začala vyměňovat data přes NIX.CZ

30. 8. 2016

Sdílet

 Autor: © Tommi - Fotolia.com
Přesně před dvěma desítkami let se zrodil NIX.CZ, podle provozovatelů jeden z největších internetových propojovacích uzlů (IXP) na světě. U zrodu tehdy stály Cesnet, Czech On Line, Datac, GTS Czech Com, Internet CZ, PVT a IBM Česká republika. V současnosti už má 68 členů a propojuje 141 sítí v České republice a 36 na Slovensku.

"Krátce před vznikem našeho sdružení proběhla deregulace tuzemského telekomunikačního trhu. Na jeho základě potom začaly vznikal první společnosti poskytující připojení k internetu (ISP). Tyto organizace potřebovaly vytvořit systém, díky němuž by se mohly propojit a vyměňovat si data lokálně zde v České republice. Z této potřeby vznikl neutrální propojovací uzel NIX.CZ," říká Martin Semrád, který působí šestým rokem jako ředitel NIX.CZ.

Vznik českého neutrálního propojovacího uzlu podle něj přinesl snížení nákladů za zahraniční konektivitu na straně operátorů a zároveň zvýšení kvality českého internetu v podobě kratších síťových cest a odezev.

Cloud22

"Uvědomujeme si, že nám zde chybí ještě několik důležitých globálních sítí, které bychom v budoucnu rádi přivedli do Čech i na Slovensko. Dobře také víme, že se v oblasti internetového propojování můžeme stále rozvíjet a růst. Záleží ale na jednotlivých provozovatelích internetových sítí a na jejich ochotě se propojovat a spolupracovat. Čím více subjektů bude sdílet tuto filozofii, tím lépe se například budeme umět do budoucna bránit třeba aktuálním hrozbám z oblasti síťové bezpečnosti," tvrdí Semrád.

NIX.CZ stojí i za dalšími projekty, jako je například bezpečnostní řešení Fenix nebo propojovací uzel NIX.SK. Kromě Slovenska expandoval  například i do Černé Hory, kde v loňském roce tuzemští experti pomohli založit první neutrální propojovací uzel v této středomořské zemi. Dalším státem, který projevil zájem o tuzemské know-how, je středoafrická Rwanda.

Autor článku