Hlavní navigace

Překvapení na Apple Keynote 2016? Ano, žádné se nekoná

 Autor: Apple
Společnost prakticky jen ohlásila zmenšené verze svých zařízení. To se očekávalo, avšak obchodní strategie firmy vždy stavěla především na geniálních inovacích, nečekaných novinkách a perfektně vyladěných prezentacích. Nachází se Apple v problémech?
-rd 22. 3. 2016

Sdílet

Velmi oblíbená prezentační technika Steva Jobse „just one more thing,“ „ještě jednu věc,“ se nekonala. Oznámení zmenšeného iPhonu SE se čtyřpalcovou obrazovkou se všeobecně tušilo, iPad Pro ve velikosti 9,7 palců také nepřekvapil. Pokračující představování neustále vylepšovaného softwaru, příprava na konferenci WWDC v červnu, barevné kryty pro iPhone, nové pásky pro Apple Watch… výčet standardních, nijak zajímavých „inovací“ je smutným odrazem letošní březnové konference.

Snad jen čtyřicetisekundové shrnutí čtyřiceti let historie Applu bylo příjemným, sympatickým malým bonusem, ale to je od společnosti, legendární z části i díky svým fantastickým prezentacím, opravdu málo.

Zklamání je to i pro podnikovou sféru a technologické nadšence. Nač zůstávat u Applu, který se místo inovací vrhl na dráhu zmenšování stávajících zařízení, když je možnost pořídit si např. nový Samsung Galaxy S7?

Apple byl vždy pionýrem pokroku, proč tedy nyní činí tak, na první pohled, bezvýznamné kroky?

Jedním z důvodů může být, že jim zkrátka dochází dech. Na konferenci viditelný příklon společnosti k ekologii a úspornosti v počátečních dojmech vyvolá v mysli rčení „tonoucí se i stébla chytá“. Tak to však být nemusí; ostatně, stále jde o jednu z nejvýdělečnějších a nejúspěšnějších společností na světě, i bez svého marketingového génia Jobse.

Spekuluje se především o tom, že Apple je vyčerpaný pokračujícími neshodami s FBI a vládou Spojených států – firma ani nezveřejnila žádnou novinku týkající se zabezpečení či šifrování. Nehledě na to, že právě tato aféra vrhá na Apple většinu mediální pozornosti, což je možná tím důvodem, proč Apple zdánlivě podcenil svou konferenci. Současný lídr Applu Tim Cook nepomněl vyjádřit dík všem, kdo za firmou stojí v jejím sporu s tajnými službami.

V době, kdy Samsung uveřejnil zprávu o smartphonu, který lze držet pod hladinou vody a stejně bude fungovat, má lepší baterku než iPhone 6S, lépe podsvícený displej a může se nabíjet bezdrátově, je jasně viditelná nudnost konference Keynote pro Apple nebezpečná.

Obzvláště pro fanoušky firmy jde o zklámání. Nejen, že konference nepřinesla významné novinky, to by se dalo ještě odpustit, ale nepřinesla ani tak milovanou „chvilku překvapení“.

Nezbývá než doufat, že se Apple vzpamatuje, a na příští konference předvede něco, čím všem vyrazí dech.