Hlavní navigace

Příchází Dropbox pro nové rozhraní Windows 8

 Autor: © lucadp - Fotolia.com
Ale někteří uživatelé zjistí, že raději zůstanou u verze stávající.
zap 10. 1. 2013

Sdílet

Oficiální aplikace Dropbox konečně dorazila do Windows 8, dva měsíce po tom, co její příchod ohlásil samotný Microsoft na konferenci pro vývojáře. Dropbox běží v zařízeních Windows 8 i Windows RT. Je vytvořený podle doporučení pro nové uživatelské rozhraní Windows 8 a nejčastěji se o něm mluvím pod názvem „Dropbox for the Windows UI“.

Chování aplikace odpovídá mobilnímu stylu nového rozhraní, mimo běžné operace se soubory umožňuje ukládat soubory z ostatních aplikací pro Windows 8 nebo vyhledávat soubory a složky pomocí hledacího tlačítka Windows 8. Naopak nahrávat soubory do cloudu pomocí této verze Dropboxu nejde, stejně jako sdílet aplikační tlačítko v ostatních aplikacích.

Klepnutí na soubor umožní jej otevřít v aplikaci podle vašeho výběru, i když náhledy obrázků se automaticky otevírají v aplikaci Dropboxu. Pozor, jakmile klepnete na soubor, je uložen lokálně do vašeho zařízení, ale pokud se k němu budete chtít dostat, budete muset opět použít aplikaci Dropboxu a nikoli Prohlížeč Windows.

Nejde o klasickou aplikaci, ale o plnokrevnou verzi pro nové rozhraní ve stylu Windows 8, to znamená, že uložené soubory končí v ukryté složce AppData. Pokud přístup v rámci systému ke svému souboru skutečně potřebujete – a nejste ve Windows RT – nahrajte si a použijte Dropbox pro klasické Windows.

Příchod oficiální aplikace DropBox navrhnuté přímo pro Windows 8 je pro tuto platformu velkým přínosem, ale ocení ji především uživatelé tabletů. Současně jsou na ní vidět problémy způsobené duální povahou nových Windows.

Pokud máte klasické stolní či přenosné PC s Windows 8, nebo tablet s procesorem X86/x64 a zadokovanou klávesnicí, bude pravděpodobně nadále používat dosavadní klasickou verzi Dropboxu a nebudete mít za potřebí se dopřát verzi pro nové rozhraní Windows 8.

U klasické verze Dropboxu podporující původní rozhraní Windows včetně plochy, můžete lokálně ukládat libovolné množství souborů z vašeho Dropboxu a především se k nim kdykoli dostanete pomocí Průzkumníka Windows. Dále můžete sdílet fotografie nebo soubory jako přílohy v e-mailech či je pomocí webového prohlížeče nahrát na Facebook. A především soubory můžete přímo nahrát do připojeného Dropboxu jednoduchým přetažením jejich ikony.