Hlavní navigace

Přichází LibreOffice 3.5

 Autor: © The Document Foundation
Nadace The Document Foundation v úterý oznámila dostupnost kancelářského balíku LibreOffice 3.5, třetí verze sady aplikací open source vycházející z kódové základny balíku OpenOffice.org.
Tadeáš Pelech 15. 2. 2012

Sdílet

LibreOffice podporuje například Red Hat nebo Google. Nadaci The Document Foundation založili v září 2010 členové komunity vývojářů, kteří se nepohodli se společností Oracle. Ta tento software získala akvizicí společnosti Sun Microsystems. Oracle zastavil prodej komerční verze balíku a nabídl jeho kód nadaci Apache Software Foundation.

 

„Zdědili jsme 15 let starou kódovou základnu, ve které nebyly zahrnuty některé funkce a neřešily se chyby jen proto, že by se mohly vyskytnout nějaké další problémy. Tento přístup ve svém důsledku způsobil zpomalování technického vývoje,“ napsal Caolán McNamara, vývojář společnosti Red Hat a spoluzakladatel The Document Foundation, ve svém blogovém příspěvku. „Měli jsme na vybranou dvě možnosti – konzervativní, která by okamžitě uspokojila všechny uživatele, protože kód by zůstal v podstatě beze změn, nebo mnohem agresivnější cestu vývoje funkcí a modernizace kódu, která z krátkodobého hlediska způsobila jisté problémy se stabilitou, ale rychle směřuje ke zcela novému a podstatně vylepšenému bezplatnému a svobodnému kancelářskému balíku.

 

„Zkušení uživatelé“ si mohou verzi 3.5 stáhnout a nainstalovat hned, ale ti „konzervativnější“ by měli prozatím dál používat verzi 3.4. V blogu se dále můžete dočíst: „Podnikovým uživatelům doporučujeme nasadit LibreOffice ve spojení s firmou, která je schopna poskytnout profesionální podporu, pomoci při migraci, výuce koncových uživatelů, podpoře a údržbě.“

 

Podle slov spoluzakladatele nadace Michaela Meekse v blogovém příspěvku přibyl v nové verzi například filtr pro databáze PostgreSQL a importní filtr pro obrázky Microsoft Visio. Kromě viditelných zlepšení vývojáři podstatně očistili kód a vytvořili nástroj pro automatické testy. Tyto kroky povedou k vyšší stabilitě programové sady, na kterou si někteří uživatelé stěžovali.

 

LibreOffice se, jak vidno, celkem činí. Nový impuls by mohla dostat i původní vývojová větev, OpenOffice.org, na kterou se začíná soustředit zájem vývojářů IBM poté, co společnost oznámila ukončení vývoje vlastní větve tohoto kancelářského balíku, kterou nabízí pod názvem Lotus Symphony.