Hlavní navigace

Přijdou Windows 10 opravdu v červenci?

24. 4. 2015

Sdílet

 Autor: Radan Dolejš, IDG Czech Republic
Šéfka společnosti AMD Lisa Suová se prořekla a oznámila, že Microsoft vydá svůj nový operační systém Windows 10 během následujících tří měsíců. Je však vůbec takový termín reálný?

Suová, jejíž firma je jedním z hlavních hardwarových partnerů Microsoftu, během konference s analytiky na Wall Street nečekaně upřesnila datum vydání Windows 10, když uvedla, že nový OS bude na trh uveden „na konci července“. Microsoft doposud pouze uváděl, že Windows 10 budou vydány „v létě“ a mluvčí amerického gigantu odmítla vyjádření Suové komentovat.

„Ať už to bude v červenci, srpnu nebo září, Microsoftu na dokončení Windows 10 již nezbývá příliš mnoho času,“ uvedl analytik Wes Miller ze společnosti Directions on Microsoft.

Prohlášení Suové napovídá, že Windows 10 by se mohly objevit předinstalovány již na zařízeních připravených pro tzv. sezónu back-to-school, což je období mezi červencem a polovinou září, které je pro prodejce počítačů v USA po Vánocích druhým nejlepším v roce. Zvládne to však Microsoft do konce července? Záleží na to, co se míněno pojmem „uvést na trh“.

„Pokud mluvíme o Windows, musíme se dívat na několik momentů,“ říká analytik společnosti Gartner Steve Kleynhans.

„Jedním je den, kdy jsou Windows odeslány OEM, což je mnohem dříve před tím, než je operační systém uveden na trh. Pak se k OS dostanou velké firmy. A až poté se Windows objeví v obchodech.“ To znamená, že i když výrobci hardwaru mohou mít Windows 10 v dostatečném předstihu tak, aby je nainstalovali na nová zařízení, která se budou prodávat v sezóně back-to-school, to ještě neznamená, že Microsoft poskytne ve stejnou dobu bezplatný upgrade na Windows 10 uživatelům Windows 7 a Windows 8/8.1.

Obecně analytici o zpřístupnění Windows 10 OEM již v průběhu července pochybují. Microsoft doposud vydal šest verzí Windows 10 preview pro desktop a větší tablety, ale jen dvě pro smartphony a menší tablety.

Nový webový prohlížeč „Project Spartan“ byl navíc do OS přidán jen před třemi týdny.

„Je to reálné? Po pravdě nevím,“ říká na dotaz ohledně červencového vydání Windows 10 analytik IDC Al Gillen. „Určitě je to o několik měsíců dříve, než kdy bych vydání Windows 10 očekával.“ OEM by se však k Windows 10 nakonec v červenci přece jen mohli dostat.

„Je třeba si uvědomit, že Windows 10 pro OEM není třeba balit do krabic,“ dodává Gillen s odkazem na to, že Windows 10 pro OEM i konečné uživatele budou distribuovány pouze elektronickou cestou.

U Windows 10 je navíc třeba brát v potaz fakt, že koncept Windows 10 je zcela jiný, než u dřívějších verzí tohoto OS. Windows 10 totiž budou „žijícím OS“, do něhož bude Microsoft stále přidávat nové funkce. Jak dodává Kleyhans, vývoj Windows 10 tak nebude nikdy zcela ukončen.

„Svět se změnil,“ uzavírá Gillen. „Microsoft může vydat ´základní´ verzi Windows 10 pro OEM v červenci, ale pracovat na jejich vývoji klidně i další dva měsíce.“