Hlavní navigace

PrimeSense může být pro Apple novým startem

19. 11. 2013

Sdílet

 Autor: © Dan Race - Fotolia.com
Analytikové firmy Gartner spekulují, že zájem Applu o snímání 3D gest je především dlouhodobá investice, která ho má udržet před konkurenty.

Firma Apple pokročila ve svých jednáních s izraelskou firmou, která stála za první generací herního ovladače Microsoft Kinect. Podle posledních zpráv byla již dohodnuta cena 345 milionů dolarů, ale stále se ještě pracuje na detailech a smlouva zůstává nepodepsána. První zprávy o jednáních z počátku července ještě mluvily o 180 milionech.

PrimeSense navrhuje specializované systémy SoC (system-on-a-chip), ale nejvíce je známá svým řešením detekující 3D pohyb, který licencovala firmě Microsoft pro použití u herního ovladače Kinect herní konzole Xbox 360. Microsoft mezitím další generaci Kinectu – která bude ke koupi od tohoto týden s konzolí Xbox One) postavil na vlastní technologie (i díky koupeným technologickým společnostem).

První analýzy zájmu Applu o technologii PrimeSense vedly komentátory především k úvahám o připravovaných chytrých televizorech Apple. Nicméně podle informací, které před týdnem publikovala společnost DisplaySearch, příprava těchto produktů byla uvnitř Applu pozastavena. Nicméně nová verze čipů PrimeSense, označovaná jako Capri, zřejmě již dosáhla takové fáze miniaturizace, že ji již lze očekávat jako možnou součást tabletů ale i chytrých telefonů.

Firma PrimeSense ostatně v květnu předvedla prototyp detekce pohybu Capri, který byl provizorně vestavěn do tabletu Google Nexus 10. Podle expertů působících v poli rozpoznávání prostorového pohybu byla ukázka velmi působivá.

cyber23

Tato verze Capri byla 10krát menší než dnes vyráběna verze snímačů PrimeSense a může se stát součásti prakticky jakéhokoli elektronického zařízení. Budoucnost podobné či přímo této technologie může daleko přesáhnout svět telefonů. Zajímavá využití nabízí především segment maloobchodu. Obchody vybavené podobnými snímači dokáží sami detekovat a chápat, kde se zákazníci v prostorách pohybovali, kde se dívali na konkrétní produkt či dokonce zda jej vzali do rukou a váhali nad jeho vložením do nákupních košíků.

Jak se zdá, nějaká forma rozpoznávání gest a 3D skenování prostoru bude dříve nebo později součástí každého laptopu, tabletů a dalších elektronických zařízení. Apple začíná pociťovat tlak konkurence, která do souvisejících firem již investovala. Naposledy to byl Intel, který v červenci koupil opět izraelský startup Omek Interactive za 50 milionů dolarů.
Applu se v dohledné době jen těžko podaří podobný systém vyvinout, i když dosud preferoval vlastní vývoj. Současně má dostatek hotovosti, aby u podobných akvizic nemusel dlouho váhat.

Byl pro vás článek přínosný?