Hlavní navigace

Přinese iPhone 4.0 konečně plnohodnotný multitasking?

Společnost Apple chystá během čtvrtka odhalit preview nové verze mobilního operačního systému iPhone 4.0. Jaké hlavní novinky lze očekávat?
Martin Noska 7. 4. 2010

Sdílet

Poodhalení OS iPhone 4.0, které se uskuteční 8. dubna, je načasováno jen několik dní poté, co proběhl „launch“ iPadu, nového tabletu společnosti Apple. Komentátoři podle dosud neoficiálních zpráv od anonymních zdrojů webu AppleInsider spekulují na to, že hlavní novinkou, kterou iPhone 4.0 bude disponovat, by mohl být plnohodnotný multitasking. iPhone sice určitým typem multitaskingu disponuje, ale ten je omezen jen na specifické aplikace jako je např. e-mailový klient. Také rozhraní by mělo být pro tyto účely přepracované po vzoru Mac OS a všechny souběžně běžící programy by se měly ukázat po stisknutí tlačítka „domů“ na iPhonu. Multitasking byl vždy na předních příčkách žebříčku toho, co by uživatelé iPhonu rádi viděli v nové verzi OS pro svoje mobilní přístroje a vzhledem k tomu, že konkurenční Android multitasking podporuje, je velké šance, že s ním nyní přijde i Apple.

Podle neoficiálních buildů iPhone OS 4.0 by měla být k dispozici také velká schránka na příchozí zprávy, která má spojovat více e-mailových účtu do jednotného pohledu a připojovat kontaktům specifické ikonky na výchozí obrazovce iPhonu.

Další velkou změnou má být nativní podpora GPS navigace. Vzhledem k tomu, že Google i Nokia nabízí ve svých přístrojích bezplatný navigační software, přináší tato skutečnost tlak na Apple, aby nabídnul podobnou funkcionalitu. Apple v loňském létě koupil společnosti Placebase, působící ve sféře digitálních map a v listopadu pak inzeroval volnou pozici vývojáře, který by právě pracoval na navigační aplikaci pro iPhone, takže nelze vyloučit, že uživatelé iPhonu se této funkcionality také dočkají. Uvažuje se i o možnosti on-line reklamy v aplikacích pro iPhone, což by mohlo Applu přinést zisky z prodeje reklamy přímo ve smartphonech a již v minulosti se objevily inzeráty, v nichž Apple hledal partnerskou firmu pro tuto činnost.

Naopak jako nepravděpodobné se podle komentátorů zdá během čtvrteční akce uvedení jakýchkoliv nových mobilních přístrojů, jako např. iPhonu 4G či Verizon iPhonu s podporou CDMA, o kterých se v poslední době čile spekuluje. V loňském roce Apple představil iPhone OS verze 3.0 v březnu a nové přístroje přišly na trh až v červnu, takže na nový hardware si uživatelé budou muset pravděpodobně ještě počkat.

Mezi další očekávané funkce, o kterých se však lze opravdu již jen dohadovat, by mohly patřit např. přílohy v e-mailech, skupiny pro kontakty a SMS či uzamykání rotace displeje. Rozšířená by také mohla být podpora iPadu, který iPhone OS využívá, např. z hlediska větších možností pro čtení elektronických dokumentů či optimalizace pro procesor A4, jímž je iPad osazen. Očekává se také zvýšení bezpečnosti a přidání možností pro správu, což by ocenili zejména firemní uživatelé.