Hlavní navigace

Přinese nový jazyk Google Go snazší vývoj aplikací?

12. 11. 2009

Sdílet

Společnost Google uvolnila svůj nový programovací jazyk s názvem Go. Klade si za cíl snížit složitost programování bez kompromisu ve výkonu finálních aplikací.

Programovací jazyk Go se stále nachází v experimentálním stádiu, přestože byl již interně testován jeho tvůrcem, společností Google. Ta jej nyní uvolnila jako open source kód v naději, že to pomůže jeho budoucímu vývoji. Více viz včerejší článek Open source programovací jazyk usnadňující vývoj aplikací představil Google.

„Vyvinuli jsme Go, protože jsme již byli trochu frustrovaní z toho, jak těžkým se vývoj aplikací v posledních deseti letech stal“ řekl Rob Pike, hlavní softwarový inženýr Googlu.

Google začal s vývojem Go asi před dvěma lety a před necelým rokem pak pro tento jazyk vytvořil vlastní tým pro práci na plný úvazek. Go je původně koncipován jako jazyk pro systémové programování, například pro webové servery, úložné systémy a databáze. Nicméně Google je přístupný i jinému rozdělení cílových oblastí.

V tuto chvíli není Go používán v žádné uživatelské aplikaci či službě od Googlu. Podle Pika je ve fázi dozrávání, což je přesně ten vhodný čas pro vstup externích programátorů. „Potřebujeme lepší knihovny a nástroje, a na open source komunitě je skvělé, že vám s takovými věcmi pomůže“ řekl Pike.

Vytvořením nového programovacího jazyka může Google i nadále pronikat do oblasti výpočetních modelů, k čemuž ho, jak sama společnost uvádí, vede touha zlepšovat. Stejná motivace jej ostatně přivedla k vývoji mobilního operačního systému Android či internetového prohlížeče Chrome.