Hlavní navigace

Privátní cloud od Microsoftu nabídne vše v jednom a ještě vám ušetří

 Autor: © AA+W - Fotolia.com
Microsoft je bezesporu jedním z největších propagátorů cloud computingu u nás. Kromě veřejného cloudu v podobě Windows Azure, Office 365 a některých dalších služeb se však stále více zaměřuje na privátní cloud.
PR článek 27. 2. 2012

Sdílet

Microsoft je bezesporu jedním z největších propagátorů cloud computingu u nás. Kromě veřejného cloudu v podobě Windows Azure, Office 365 a některých dalších služeb se však stále více zaměřuje na privátní cloud. Ten je přitom díky atraktivnímu licencování ekonomicky zajímavý už pro středně velké firmy, kde dokáže ušetřit jak na investicích do hardwaru, tak na provozních nákladech.

 

Virtualizace + správa + samoobslužnost = privátní cloud

Privátní cloud se skládá v zásadě ze tří komponent. Tou první je virtualizace, která nejenže zvyšuje flexibilitu celého prostředí a pomáhá efektivněji využít hardwarové prostředky, ale při využití více nodů výrazně zvyšuje i celkovou dostupnost. Druhou komponentou je automatizace správy a údržby, a to včetně zálohování a obnovy dat. Microsoft právě v této oblasti udělal přelomový krok s novou generací rodiny produktů Microsoft System Center 2012, kdy vše, co je potřeba pro správu a údržbu privátního cloudu, ať již po hardwarové, softwarové, aplikační, či procesní stránce, zahrnul do jednoho balíku za jednu cenu. Nechybí zde dokonce ani komplexní bezpečnostní řešení pro servery System Center Endpoint Protection. Posledním stavebním kamenem privátního cloudu je pak samoobslužnost koncových uživatelů, kterou zajišťuje jednak System Center App Controller a jednak také procesy, jež lze nastavit v rámci jednotlivých součástí System Center. V praxi to potom vypadá tak, že si uživatel v samoobslužném portálu například vybere, že potřebuje nový e-shop, a po pár kliknutích získá veškerou potřebnou virtualizovanou infrastrukturu včetně nainstalovaných operačních systémů, databázových serverů a dalších komponent a také napojení na Active Directory, nastavení proxy serverů, napojení na monitoring serverů i systém zálohování a obnovu dat.

MS cloud správa

 

Microsoft zakomponuje do svého cloudu i konkurenční řešení

Microsoft u privátního cloudu ještě více rozvinul svoji filozofii otevřenosti vůči konkurenčním řešením a schopnost jejich integrace. U virtualizace není nutné mít Windows Server 2008 s Hyper-V, využít lze třeba i VMware nebo Citrix a totéž platí i na straně automatizované správy a údržby, kde je možné jednotlivé komponenty System Center bez problémů použít s jejich případně již používanými alternativami např. od IBM nebo HP. Důležitý je přitom fakt, že klíčové komponenty automatizované správy jako Operations Manager, jenž má na starosti hlavně dohled, a Service Manager i Orchestrator, které slouží k zajištění vysokého stupně samoobslužnosti, a dokonce i k automatizovaným zásahům v případě výskytu problému, si poradí i s ovládáním „nemicrosoftích“ součástí privátního cloudu. Kupříkladu Operations Manager navíc umí monitorovat i storage řešení, síťovou infrastrukturu, VoIP řešení atd.

 

Nový System Center 2012 vidí i do aplikací

Privátní cloud od Microsoftu nově staví na nejvyšší úroveň aplikace, což je v praxi to, co firmu trápí nejvíce – poštovní server, podnikový informační systém nebo třeba e-shop. Ty lze sledovat i do hloubky na úroveň jednotlivých úloh, u kterých lze vyhodnocovat i výpočetní náročnost. Přístup do hloubky se přitom netýká jen produktů od Microsoftu. Dostupnost a výkonové parametry lze sledovat i u libovolných dalších aplikací, a to dokonce i tehdy, jsou-li napsané např. v PHP, Javě nebo .NET. Stačí jen na začátku provést jednoduché nastavení a následně už vše probíhá plně automaticky.

 

Privátní cloud můžete budovat postupně, vyplatí se při desítkách serverů

Privátní cloud od Microsoftu má ještě jednu odlišnost. Díky příznivému licencování System Center 2012 Datacenter na procesor a na neomezené množství virtuálních strojů firma vlastně do privátního cloudu může postupně „dorůst“. Logika je taková, že k existující virtualizaci, která se dnes týká i malých firem, postupně nasazuje jednotlivé komponenty System Center. Ty získala v rámci jednoho balíku a v okamžiku, kdy už má větší počet serverů a kdy jí samotné to dává smysl, prostě posune virtualizovanou infrastrukturu do privátního cloudu – od verze 2012 vlastně „jen“ za cenu práce vlastních IT administrátorů.

MS cloud licencování

Chcete se dozvědět víc o privátním cloudu od Microsoftu? Navštivte konferenci Microsoft Tech Days 2012, která se odehraje v Praze a Brně, a nabídne obsah jak pro vývojáře, tak IT odborníky. Chybět nebude ani představení Windows 8 a pokročilých cloud technologií. Více najdete na www.microsoftdays.cz.