Hlavní navigace

Problémem Windows 8 je nedostatek aplikací

10. 2. 2013

Sdílet

 Autor: © Microsoft
V souvislosti s uvedením tabletu Surface Pro na trh vyvstává otázka jeho komerční úspěšnosti. Jedním z úskalí může být i nedostatečné množství kompatibilních aplikací pro Windows 8.

Pro mobilní platformy jsou aplikace klíčovým faktorem, který rozhoduje o jejich úspěchu nebo selhání. Když je k dispozici dostatek kvalitních aplikací, uživatelé přijdou sami. V opačném případě platformu čeká osud Playbooku od BlackBerry nebo WebOS od HP. Samotná kvalita aplikací je samozřejmě ještě důležitější než jejich objem, pokud ale váš obchod zeje prázdnotou, šance, že vývojáři přijdou s dalšími aplikacemi, je minimální.

MetroStore Scanner
Aplikace jsou důležité také pro Windows 8, první operační systém od Microsoftu pro tabletové počítače. Říká se, že obrázek vydá za tisíc slov. V případě grafu společnosti MetroStore Scanner tomu tak opravdu je. Šedá čára v grafu znázorňuje přírůstek aplikací v nabídce obchodu Windows Store za posledních 15 dní. Všimněte si, že čára je téměř rovnoběžná s dolní osou. Graf tak pro Windows 8 rozhodně není dobrou vizitkou.

Jak rychle Windows 8 začaly, tak rychle skončily. Růst Windows Store se téměř zastavil. Pro platformu, která již nyní zaostává za očekáváním, je to katastrofa. Začátek měl přitom systém famózní. V prvním měsíci se Windows Store rozrostl o 20 tisíc aplikací. Každý den přibývalo téměř 500 nových aplikací. Dalších 15 tisíc aplikací už přišlo za delší dobu, stále však nebyl důvod se strachovat. Když Windows Store překonal 27. prosince hranici 35 tisíc aplikací, průměrný přírůstek činil 415 aplikací za den.

Po svátcích se však vše změnilo, a sice k horšímu. Na získání dalších 5 tisíc aplikací a překonání hranice 40 tisíc aplikací obchod čekal až do 28. ledna. V lednu tak denní přírůstek činil již pouhých 156 aplikací, o třetinu méně než při debutu nového systému. A sestupný trend samozřejmě pokračuje. Za posledních 12 dnů se nabídka Windows Store rozrostla o 1648 aplikací, tedy už jen 137 nových aplikací každý den. Touto rychlostí by Windows Store potřeboval dalších 424 dnů na překonání stotisícové hranice, kterou měl podle některých optimistů pokořit již tři měsíce po vydání Windows 8.

Ačkoliv jsou navíc Windows 8 prvním systémem od Microsoftu určeným také pro tablety, v této oblasti se jim ve skutečnosti vůbec nedaří prorazit. Podle listopadové zprávy společnosti NPD tvořily tablety méně než jedno procento všech prodaných zařízení s Windows 8. V minulém týdnu pak agentura IDC potvrdila, že se toho od té doby moc nezměnilo. O Windows RT ani nemluvě.

Microsoft si s novým operačním systémem skutečně věřil. Očekávání byla veliká, stejně jako reklamní výdaje. Společnost nyní musí rychle zareagovat na současnou situaci. Jinak novou platformu čeká stejný osud jako již tolikrát zatracované Visty.