Hlavní navigace

Problémy moderních mobilů

 Autor: Huawei
Stagnuje průmysl chytrých telefonů? Svým způsobem ano – byť neustále vychází nové smartphony, nemění se způsob, jakým je užíváme. Jsou to pořád ty stejné přístroje, jen o trochu rychlejší a lepší.
-ds 6. 3. 2018

Sdílet

V poslední době se zdá, jako kdyby se inovace „zasekla“ a uživatelé vlastně ani příliš nezaznamenali pokrok od posledního modelu. Byť jsou novinky jako rozpoznávání obličeje z technologického hlediska impozantní, neovlivňují výrazněji naši manipulaci s chytrými telefony a jejich využívání.

Svět chytrých telefonů však není jen o Applu a Samsungu. Na poli jsou i menší hráči, kteří často přináší zajímavé, inovativní prvky, zaměřené primárně na podnikový sektor. Ti mají za cíl změnit právě samotný systém toho, jak s mobilními telefony pracujeme – nebo je alespoň znatelně posunout někam dál.

 

Týdenní výdrž baterie

Absolutně nejčastější výtka směrem k chytrým telefonům je výdrž baterie. Komu se nikdy nevybil mobil ve chvíli, kdy jej ještě nutně potřeboval používat, ať zvedne ruku.

Na výdrži baterie momentálně pracuje jedna z nejpovolanějších společnosti: firma Energizer, známá také jako výrobce tužkových a jiných baterií. Nyní pracuje na smartphonu střední třídy, který má mít neuvěřitelně velkou 16 000 mAh baterii. Pro porovnání – baterie iPhonu X má kapacitu 2 716 mAh. Power Max P16k Pro využije Android, prototyp se objevil na MWC; dle zpráv těch, co jej viděli, je přibližně dvakrát tak tlustý a těžký jako běžný smartphone.

Stojí to za týdenní výdrž? Pro mnohé pravděpodobně ano.

 

Telefon do peněženky

Light Phone 2 je v určitém smyslu protikladem Power Max P16k: je velký přibližně jako čtyři kreditky nakládané na sebe. Disponuje E ink displejem, 4G LTE a má fungovat jako záložní mobil pro chvíle, kdy je váš hlavní z jakéhokoliv důvodu nedostupný.

Dá se z něj telefonovat, psát SMS a dostanete se i k dalším základním funkcím. Pravda, fotit, psát na Facebook nebo zaznamenávat lokaci z něj sice nejde, ale to je v plánech společnosti spíše kladem – ta totiž míří například na silně zabezpečená místa, kde jsou podobné prvky zakázané a standardní smartphone na ně nemůžete přinést.

 

Nezničitelné podvodní mobily

Britský výrobce Bullitt nedávno představil velmi zajímavý model, který staví na trendu odolných telefonů. Jedním z partnerů firmy je totiž společnost Caterpillar, výrobce těžkých strojů jako jsou bagry a další, známého pod svým logem a zkratkou CAT.

Oznámený Cat S61 má doplňovat řadu podobně pojmenovaných telefonů, které s každým modelem rozvíjí odolnost proti mechanickému poškození i vodě. Kromě toho je však zajímavá i nová funkce termografie. Telefon může – zjednodušeně řečeno – zachycovat na obrázku teploty od minus 20 stupňů až do 400 stupňů celsia. Tepelnou mapou pak může překrýt standardní fotografii či video: a výsledný obraz lze dokonce i živě streamovat.

Zabudovaný je také senzor na měření kvality vnitřního ovzduší, který uživatele varuje ve chvíli, kdy do škodlivého prostředí vstoupí.

Dotykový displej navíc funguje i ve chvíli, kdy je mokrý, pod vodou nebo na něj saháte v rukavicích.

 

Telefon jako laptop

Společnost jménem Planet Computers začíná prodávat první kusy smartphonu Gemini: ten disponuje disproporčně velkou fyzickou klávesnicí, opticky o něco větší, než je samotný mobil. Připomíná trochu PDA dob minulých.

A to dává smysl: designérem chytrého telefonu je ten samý muž, který navrhl velmi obdobně vyhlížející PDA Psion Revo už v roce 1999.

I Gemini se zdá nejlépe přizpůsoben pro účely byznysu. Nemá vnější kameru kupříkladu – jen jednu pro video chat. Mobil však má mít možnost přidání modulárního fotoaparátu za přibližně 50 dolarů. Gemini také podorovat hned dva různé operační systémy – nejprve Android, později na mobilu půjde spustit například také Debian, Ubuntu, Sailfish OS nebo Postmarket OS.

 

Bezpečné smartphony, které se po hacknutí nezapnou

KATIM, smartphone firmy DarkMatter, běží na vlastní, bezpečnější verzi Androidu KATIM OS, samozřejmě disponuje výběrem standardních šifrovacích aplikací i takových na zabezpečenou komunikaci.

Po každém spuštění mobilu navíc bootloader zběžně „projede“ všechen software a zjistí, zda nedošlo k žádným úpravám. Pokud se tak stane, spouštění smartphonu je ukončeno. Další bezpečnostní prvek se nazývá Shield Mode a má zabraňovat odposlouchávání komunikace třetí stranou.

 

Projektory zabudované v mobilech

Společnost Wireless Mobi Solution na letošním CESu představila svůj smartphone Movi. Ten se zdánlivě ničím neliší od běžného mobilu s Androidem střední třídy: tedy až na ten zabudovaný projektor.

50lumenový laserový projektor snímá v rozlišení 720p displej telefonu až na plochu o velikosti 100 palců. Na podnikové prezentace tak lze využít pouze svůj mobil; a to i třeba ve výtahu. Projektor staví na technologii PicoP firmy MicroVision.

Baterie mobilu je navíc 4 000 mAh velká, což umožní projektoru běžet až čtyři hodiny, alespoň dle vyjádření společnosti.