Hlavní navigace

Problémy na čínském trhu, Applu hrozí další patentový soud

20. 6. 2016

Sdílet

 Autor: Apple
iPhonu 6 a iPhonu 6 Plus potenciálně hrozí až zákaz prodeje v Číně, a to kvůli patentovému sporu s téměř neznámou místní firmou.

Mobily Applu porušují patent na design, jež je v držení čínského výrobce jménem Shenzhen Baili, rozhodl ve čtvrtek Pekingský úřad pro duševní vlastnictví.

Úřad nakázal Applu a jeho partnerům zastavit prodeje obou přístrojů, ačkoli se Apple odvolal a oba mobily se zatím nadále prodávají.

„Minulý měsíc jsme se odvolali na administrativní příkaz od regionálního patentového tribunálu v Pekingu, a výsledkem je naše vyčkávání na přezkoumání příkazu Pekingským soudem pro duševní vlastniství,“ sdělil Apple v pátek v emailu.

iPhone 6 porušuje „patent vnějšího vzezření“, který Shenzhen Baili drží. Společnost patent obdržela v červenci 2014, krátce po vydání iPhonu 6.

Shenzhen Baili patent využila pro výrobců smartphonů pod vlastní značkou 100+. Tyto přístroje začínají na 799 Yuanech, v přepočtu na necelých 2 900 korunách. Oproti tomu iPhone se zprvu prodával za 5 288 Yuanů, což vyjde na více než 19 000 korun.

Shenzhen Baili hned v roce 2014 firmu varoval, že by se o patent mohl soudit.

Nejde o první soudní spor Applu v Číně. V roce 2012 společnost soupeřila s jinou firmou, která si dělala nárok na vlastnictví ochranné známky iPad. Apple nakonec zaplatil za vyřešení sporu 60 dolarů – komickou částku, pokud vezmeme v úvahu důležitost Čínského trhu a finance firmy.

Dříve v tomto roce čínští regulátoři vypnuli iTunes Movies a iBooks služby bez veřejného oznámení důvodů. Zdá se, že služby jsou v Číně stále nedostupné.

Čína je největším trhem s chytrými mobily, ale Apple v něm čelí tvrdé konkurenci od místních výrobců. V prvním čtvrtletí roku se firma umístila jako pátá mezi čínskými prodejci, alespoň podle výzkumu společnosti Canalys.

special_kyberutoky

„Místní prodejci, jako Huawei, Vivo nebo Oppo, si ukusují ze segmentu, který Samsung a Apple berou jako samozřejmý a svůj,“ píše se ve zprávě od Canalys.

Nutno podotknout, že např. Huawei je známý i u nás v České republice (připomeňme si třeba v současnosti běžící reklamu s Jaromírem Jágrem) a pokouší se na našem trhu aktivně uplatnit se svou nabídkou levných mobilů s rozumnou výbavou. Není tedy divu, že boj o Čínský trh bude v budoucnu více než zajímavý, neboť cenám čínských výrobců může Apple či Samsung konkurovat jen velmi těžko.