Hlavní navigace

Problémy s dodávkami už sužují i Macy

18. 5. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Dodavatelské a logistické problémy Applu odrážejí širší sled problémů v době, kdy řada firem či škol potřebuje inovovat své hardwarové kapacity.

Následující měsíce mohou být pro firmy objednávající nový hardware ve světle pokračujících problémů v dodavatelském řetězci problematické. Pokud jde o Apple, už i Macy začíná být obtížné sehnat.

Apple se nedávno pochlubil rekordním fiskálním kvartálem s tržbou dosahující 97,3 miliard dolarů, zároveň však upozornil, že problémy s dodávkami některých komponentů jej mohou v nadcházejících obdobích stát čtyři až osm miliard.

Setkali jste se někdy s padělkem firemního hardwaru?

„Dohled na dodávky je naší prioritou,“ prohlásil šéf Applu Tim Cook. „V uplynulém období jsme sice zaznamenali problémy, ale menší, než jsme předpokládali. Aktuálně jsou naše obavy spjaty s covidovými omezeními a nedostatkem čipů. Byť nás může povzbuzovat, že v oblasti Šanghaje množství nákaz zase klesá.“

Situace v Číně však zůstává nevyzpytatelná, z některých oblastí přicházejí dokonce zvěsti o nepokojích zaměstnanců, kteří kvůli lockdownům zůstali uvězněni ve výrobních továrnách. Spolu s válkou na Ukrajině, která snižuje pro změnu poptávku, tak jde pro Apple, ale i další firmy o výzvu, jíž musí čelit.

Negativně přitom aktuálně ovlivňuje zejména dostupnost Maců. Nedávné zjištění magazínu Macworld například ukázalo, že ve Spojených státech jsou skladově dostupné jen čtyři modely – starší M1, třináctipalcový MacBook Pro, Mac mini a iMac 24. Na ostatní si zájemci musejí počkat dva týdny až dva měsíce. 

Video ke kávě

Máte čas na rychlé a informativní video? 

Odborníci přitom na možné problémy s dodávkami zapříčiněnými hygienickými uzávěrami v Číně upozorňovali už před několika týdny. Nákupčí ve firmách plánujících obsáhlejší obnovu hardwarového inventáře tak musejí kalkulovat s řadou proměnných.

skoleni

Problém se přitom netýká jen Applu. Přece jen, Macy, ač jejich popularita roste, mají k nějakému výsadnímu postavení daleko. Nutnost aktualizace hardwarového vybavení firem vyvstává i se zastaráváním Windows a musí ji zohledňovat i ostatní výrobci.

Jak si tedy, jste-li těmi, kdo má ve vaší instituci obnovu hardwaru na starosti, počínat? Zbytečně otálet se tentokrát možná nemusí vyplatit. Zvlášť, pracujete-li ve školství a jste pod tlakem determinovaným začátkem nadcházejícího školního roku. Dá se totiž předpokládat, že problémy a nepředvídatelnost situace budou přetrvávat. Takže? Hodně štěstí při rozhodování!

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.