Hlavní navigace

Proč je Microsoft Excel tak pomalý? - 3.díl

18. 10. 2020

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Vypořádejte se v Excelu s nedostatkem paměti a systémových prostředků!

Předcházející díl

 

Když se z programu Microsoft Excel na vašem počítači stane unavený a pomalý stařec, asi se toho nedá nevšimnout. Najednou ukládání a otevírání souborů trvá nekonečně dlouho, trvá věky, než Excel spočítá všechny vzorce v listu nebo než aktualizuje obsah obrazovky po zadání dat. To samé pak platí o pomalém třídění nebo formátování buněk. A problém s pamětí v počítači je další problém, jeho důsledkem je pomalost Excelu.

Paměťová omezení v Excelu

Uživatelé se často ptají, proč se jim tak často objevuje dialogové okno s upozorněním, že Excel nemá dostatek prostředků pro dokončení zadaného úkolu a staví je před rozhodnutí, zda má zpracovat méně dat, nebo zda má ukončit nějaké jiné aplikace. Podobného rázu jsou pak chybová hlášení, která uživateli oznamují, že Excel nemá dostatek systémových prostředků pro úplné zobrazení, popřípadě varování týkající se nedostatku paměti pro dokončení zadané operace a opět se dotazuje, zda má použít méně dat nebo uzavřít nějaké jiné aplikace. Někdy se objeví pouze prosté hlášení o nedostatku paměti.

I přesto, že paměť nijak neovlivňuje rychlost výpočtu nebo rychlost prováděných operací Excelu, neplatí to tak docela o velikosti vaší databáze, tj. o počtu používaných řádků a sloupců – ta je totiž omezena velikosti dostupné operační paměti RAM. Ostatně to, že má váš počítač 8 GB operační paměti RAM, určitě neznamená, že máte přesně tolik paměti k dispozici, protože část paměti využívají samozřejmě i jiné procesy.

Chybové hlášení týkající se nedostatku paměti.

Excel má vlastního správce paměti a vlastní omezení týkající se paměti. U 32bitové verze Excelu jsou maximem 2 GB virtuální paměti, u 64bitové verze pak je to 8 TB virtuální paměti. Oproti některým neověřeným tvrzením je pravdou, že tyto hodnoty se týkají paměti obsazené programem jako takovým včetně nainstalovaných doplňkům.

A to se jedná jen o Excel. Vlastní požadavky na systémovou paměť má i operační systém, dále právě spuštěné aplikace na počítači a k tomu i celá řada skrytých procesů., jako jsou knihovny DLL, ovladače a docela dlouhý seznam spustitelných souborů .EXE, které obsazují paměť také a běží na počítači neustále na pozadí. Část paměti spotřebovávají i obrázky, grafy, vzorce a další funkce, jako je třeba kontrola pravopisu, třídění či tisk.

Pokud stále ještě pracujete ve 32bitové verzi Excelu, pak pokud máte listy sešitu menší než 2 GB, a přesto se vám neustále zobrazují chyby týkající se paměti, zkuste zavřít všechny spuštěné programy (včetně internetového prohlížeče a programu pro práci s elektronickou poštou), abyste získali nějakou paměť navíc.

CS24

 

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?