Hlavní navigace

Proč je právě teď ten správný čas pořídit si novou grafickou kartu

24. 6. 2022

Sdílet

 Autor: Nvidia
Kryptoměnová bublina praskla a hráči si tak konečně můžou pořídit novou grafickou kartu za rozumné peníze.

Bylo to drsných pár let. Pro všechny. Včetně hráčů shánějících grafické karty. Uvážíme-li rozmach těžby kryptoměn spoléhající na výkonné GPU, světový nedostatek polovodičů, ale i existenci spekulantů snažících se ze situace profitovat, máme za sebou skoro dva roky, během nichž bylo poměrně obtížné sehnat grafickou kartu střední či vyšší třídy za rozumnou cenu. Všechno ale jednou pomine a zdá se, že ty největší problémy spjaté s nedostatkem GPU jsou za námi.

Jako zlomový se jeví drastický propad hodnoty kryptoměn. Zjednodušeně řečeno, bublina spekulativních investic do Bitcoinu, Etherea a dalších virtuálních tokenů konečně praskla. Po prudkém nárůstu hodnoty na skoro 70 tisíc dolarů loni v listopadu se Bitcoin propadl na méně než třetinu této hodnoty, přičemž podobný pokles zaznamenaly i ostatní kryptoměny. 

Důvody jsou složité a doplňuje je několik dalších faktorů, včetně ztráty důvěry investorů. Řekněme však, že nastala dlouhá kryptoměnová zima a hráči se mohou těšit, že pořádně zasněží.

Využíváte služby sjednocené komunikace poskytované v cloudu?

Vzhledem k padajícím cenám kryptoměn a rostoucím nákladům na jejich těžbu už zkrátka těžba přestává pro většinu lidí dávat ekonomicky smysl. Od velkých „průmyslových“ těžařů až po nadšence těžící v domáckých podmínkách, nikdo se v současnosti příliš nehrne do nákupu nového hardwaru, naopak pravděpodobněji ten stávající budou odprodávat za nižší ceny.

Tržní síly, které zapříčinily, že pro běžné hráče byly GPU v uplynulém období jen těžko dostupným zbožím, byly zcela zvráceny. A tak i když čipů a pracovní síly je stále nedostatek, kolaps poptávky po nových kartách a přebytek těch z druhé ruky vede k tomu, že se jejich ceny vracejí na předpandemickou úroveň. V některých případech můžeme pozorovat slevy dokonce i u prémiového hardwaru, s nímž je obvykle spojená i vysoká marže.

webcast

Pište pro Computerworld

 

Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři Computerworldu?

Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu.

Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz

Jestli jste však připraveni s nákupem nové grafiky čekat ještě o něco déle, pádné důvody tu jsou. Pokud vše půjde dobře, Nvidia i AMD by ještě letos měly představit novou generaci svých grafik, navíc po dlouhých letech na trh vstupuje nový hráč: Intel. Se zavedením PCIe 5 ještě k tomu přichází význačná změna v ohledu kompatibility.

Šetřiví a trpěliví PC stavitelé si vždy najdou důvod, proč s nákupem počkat. Snad poprvé v historii však máme dost dobrý důvod kupovat teď hned. Pokud jste tedy rok a více čekali, až budete moct pořídit grafickou kartu za férovou cenu, už dál nečekejte! Než někoho napadne, že musíme začít těžit NFT ve vesmíru nebo něco takového.

 

Získejte pro svůj produkt či službu ocenění IT produkt roku! Soutěž „IT produkt roku“ vyhlašuje redakce Computerworldu s cílem vyzdvihnout výrobky disponující vlastnostmi, které je významně odlišují od konkurenčních produktů stejné kategorie. Může přitom jít jak o celkově inovativní pojetí produktu, tak o jednotlivé funkční zdokonalení, výrazně zjednodušené ovládání nebo třeba o výjimečně příznivou cenu.

Soutěž probíhá ve třech samostatných kolech v kalendářním roce a každý postupující produkt či služba do jednoho ze tří finálových kol získává právo na titul IT produkt roku.

Máte-li zájem účastnit se soutěže IT produkt roku, neváhejte. Kontaktujte nás prosím na itprodukt@iinfo.cz.

O přihlášku a více informací si můžete napsat nebo zavolat na telefonech 776 204 420 nebo 604 266 707 či 725 326 893, případně na také na adrese itprodukt@iinfo.cz.

Byl pro vás článek přínosný?