Hlavní navigace

Proč lidé stojí fronty na iPhone?

 Autor:
Mike Elgan se zamýšlí stojíc v řadě na iPhone 4S spolu se Stevem Wozniakem, proč jsou lidé ochotni čekat přes noc na chodníku na nový produkt.
Mike Elgan 26. 10. 2011

Sdílet

Tentokrát jsem udělal něco, co jsem nikdy předtím neudělal: kempoval jsem na chodníku celou noc čekajíc v řadě na nový iPhone.

Smartphone iPhone 4S byl v Apple storech a na dalších místech ve Spojených státech, Austrálii, Velké Británii, Francii, Německu a Japonsku dostupný od pátku.

Před Apple story se ve všech zemích vytvořily dlouhé fronty. Ta, ve které jsem stál, se však od ostatních lišila jednou věcí – muž stojící v jejím čele je spoluzakladatel společnosti Apple Steve Wozniak. Přišel již v poledne, aby byl první.

(Žiju ve stejném městě Silicon Valley jako Woz. Zde je krátký rozhovor, který jsem natočil na svůj nyní zastaralý iPhone 4.)

Jedinečným aspektem všech front na iPhone 4S byl toho času fakt, že každý obchod vzdával květinami, svíčkami, jablky a vzkazy hold minulému CEO a spoluzakladateli společnosti, Stevu Jobsovi.

Jenže myšlenka srocení se ve frontě na produkty Apple není náhodná. Pokaždé, když Apple uvádí na trh nový iPhone nebo iPad, před Apple story po celém světě se tvoří řady.

Den strávený v řadě

Dorazil jsem na chodník kolem čtvrté odpoledne noc předem (dveře se otevřely v osm ráno) a byl jsem tak sedmý v řadě. Přede mnou tedy bylo 16 hodin čekání. Spolu se synem jsme si přinesli židle, knížky a hračky na zabíjení času. Většinu večera jsme strávili povídáním si o všem od produktů Apple přes Steva Jobse až po Dancing with the Stars (TV taneční soutěž, pozn. red.)  s dalšími účastníky fronty včetně Woze.

Tohle stání v řadě je divnou zvyklostí. Navíc, když se nedávno objevila možnost předobjednávek. Apple tvrdí, že prodal více než milion předobjednaných iPhonů během prvního dopoledne. Tyto telefony měly zákazníkům dorazit poštou v pátek ráno. A i přesto, že jsou zásoby omezené, telefony mohou být snadno (a pohodlně) dodány ve velkém množství v následujících týdnech každému, kdo se právě šourá v řadě před obchodem.

Proč to tedy fanoušci Applu po celém světě dělají? Proč zde stojím já? A proč by to dělal Wozniak, který je spoluzakladatelem, a mohl by mít zdarma model iPhonu již před měsícem lusknutím prstu?

Šílenství nebo fenomén?

Kritici mají vlastní teorie. Fanoušci Applu jsou například blázniví, zaslepení, patetičtí a/nebo hloupí. Vynechávat však fenomén je až příliš snadné a především nepřesné.

Prvním a nejzřejmějším faktem je, že se každá lidská bytost dokáže nadchnout. Je to lidská vlastnost. Někdo chodí na výstavy psů, jiní stojí frontu, aby viděli své oblíbené zpěváky nebo filmové hvězdy. Lidé cestují napříč severní Amerikou, aby navštívili Comicon (festival komiksů, pozn. red.), leteckou šou Oshkosh nebo třeba hry CrossFit (sportovní soutěž). Někteří jsou blázni do aut, další zase do kostek Lego. O „fanaticích“ do různých pokrmů nemluvě.

Fanoušci Applu jsou core „nerdi“, nejkoncentrovanější značka.

Zahájení prodeje produktů Apple představuje lokální událost, kde mohou vyjádřit nadšení pro spotřební elektroniku obecně a pro nejnovější Apple věci obzvlášť.

Dalším důvodem proč stát v řadě je, jak jsem zjistil od několika spolučekajících, fakt, že mnoho z nich neuvěřitelně oceňuje dosažení či výsledky, které představuje nové zařízení, jako je iPhone 4S. Zatímco někteří čekali více (konkrétně něco s označením „5“), nejnovější iPhone je pravděpodobně nejlepším kdy vytvořeným gadgetem.

Mohou jej překonat nová zařízení s příští verzí Androidu. Určitě jej překoná další model iPhonu. V tento okamžik však tvrdím, že doposud nebyl vyroben lepší nebo působivější kousek spotřební elektroniky.

Způsob, jak vzdát hold technice

Moderní smartphony jsou zázraky techniky, miniaturizace a integrace funkcí. Chytré telefony vás mohou nudit pouze tehdy, pokud nepochopíte, jaká dech beroucí vylepšení obsahuje každá další generace.

Lidé stojící v řadách na iPhony jsou podstatně více než průměrně nadšení z toho, jak výborné tyto telefony jsou. A oceňují je tím, že zůstanou celou noc vzhůru, aby je získali, co nejdříve to bude možné.

Navíc je to zábavné. Je to má první noc v „Apple řadě“ a zjistil jsem, že se jedná o příjemnou společenskou událost. Jsou zde zástupci médií. Každý si vykládá, jí, hraje hry, používá hračky, které si vzal s sebou i minule, když čekal ve froně. Čekat celou noc na nové iCokoliv je zábavnější než spánek.

Za zmínku také stojí, že uvedení produktů Apple na trh jsou relativně vzácná. Zatímco globální ekosystém Android zařízení pumpuje do světa nové modely každý týden, zdá se, že nové iPhony se objevují jednou nebo dvakrát do roka. V jakémkoliv okamžiku, jsou k dispozici tucty nových telefonů s Androidem nebo od BlackBerry. Aktuální iPhone je však vždy jen jeden, takže když přichází na trh, je to velká událost.

Jeden důvod navíc

Tisíce fanoušků Applu po celém světě najdou řadu dobrých důvodů stoupnout si do řady na celou noc, aby zlepšili své šance dotknout se nejnovějšího iGadgetu. Nicméně, konkrétně tohle uvedení přichází s jedním důvodem navíc.

Nový iPhone šel do prodeje jen deset dní po smrti Steva Jobse. Jeho odchod získal více prostoru v tisku než kterákoliv jiná událost v Silicon Valley co pamatuji. Zprávy a články se zaměřily nejen na Jobsovu kariéru a vizi, ale také na Apple a jeho produkty. Apple jako společnost uvádějící nový iPhone se dostala do povědomí každého, což podle mě tentokrát ještě více zvýšilo zájem veřejnosti.

A konečně iPhone 4S přináší některé unikátní vlastnosti, které fanoušci dychtí vyzkoušet. První z nich je Siri, virtuální asistentka s umělou inteligencí. Telefon má zřejmě také nejlepší fotoaparát na mobilním trhu, disponuje stabilizací obrazu, neuvěřitelným grafickým výkonem, který má být o 700 % lepší než u iPhone 4 a zcela novou verzí operačního systému iOS s novým centrem zpráv a cloudovými službami.

Pokud tohle vše zvážíme, otázkou by nemělo být, proč fanoušci iPhonů čekají ve frontě, ale proč by neměli?


 

Autor je spisovatel, sloupkař a blogger ze Silicon Valley, který pokrývá technologie i kulturu.