Hlavní navigace

Procesor AMD Trinity nejspíš rozpoutá cenovou válku

3. 10. 2012

Sdílet

 Autor: © Edelweiss - Fotolia.com
Nové procesory AMD Trinity budou nabízeny za nižší cenu než ty stávající a za polovic než konkurence. Tento krok pravděpodobně povede k poklesu cen procesorů konkurenčního Intelu.

Ve třídě procesorů pro osobní počítače se schyluje k cenové válce. AMD začal nabízet novou řadu procesorů Trinity podstatně levněji, což podle analytiků povede i ke snížení cen procesorů Intel.

Nejlevnější nové dvoujádrové procesory AMD Trinity A4-5300 jsou v sadě po tisíci kusech nabízeny za 53 dolarů za jeden. Srovnatelné procesory Intel Core 3 využívající architekturu Ivy Bridge přitom v současnosti stojí více než dvojnásobek, konkrétně 117 dolarů za kus. Procesor s označením A10-5800K, který je možno přetaktovávat, stojí 122 dolarů, zatímco srovnatelný přetaktovatelný procesor Intel stojí 216 dolarů.

AMD představil procesory minulý týden, ceny však zveřejnil až v tomto týdnu. Podle vyjádření zástupců společnosti umožní nové procesory vyrábět levnější, ale výkonnější stolní počítače. Například Lenovo ThinkCentre M78 bude s novým Trinity stát 479 dolarů (9 600 korun). V porovnání k tomu ThinkCentre M72e, nejlevnější stolní počítač Lenovo s procesorem Intel Core i3-2120 s architekturou Sandy Bridge, stojí 659 dolarů (13 200 korun).

I když se nejedná o zcela srovnatelné procesory, současný pokles zájmu o stolní počítače povede podle analytiků k poklesu cen. Proceosry Ivy Bridge mají celkově lepší výkon, zatímco AMD Trinity nabízejí lepší grafický výkon, vysvětlil hlavní rozdíl těchto dvou konkurenčních řad Jim McGregor, vrchní analytik v agentuře Tirias Research. Podle McGregora je to právě cena, kterou může AMD konkurovat na skomírajícím trhu osobních počítačů, na který má nepříznivý vliv nárůst popularity smartphonů a tabletů. „Nejnovější sestavy s procesorem AMD nabízejí vynikající parametry a dá se očekávat, že se v předvánočním čase ještě postavení zlepší, zejména díky příznivějším cenám,“ myslí si McGregor. Podle něj je důležité, že se AMD podaří dobře se uchytit na trhu s tablety s Windows 8, které by se měly začít objevovat koncem října, tedy ještě včas na to, aby podchytili předvánoční nákupní horečku.

Podle Patricka Moorheada, předsedy představenstva agentury Moor Insight, je cenová politika AMD „nesmírně agresivní“. „S ohledem na převahu na poli grafických procesorů je tento krok AMD velmi významný,“ prohlásil Moorhead. „Intel bude určitě muset zareagovat, protože tento segment je pro něj také významný,“ dodal.

Podle výzkumu provedeného agenturou Mercury Research poklesl podíl Intelu z loňských 81 procent na letošních 80,2, zatímco podíl AMD za stejné období narostl z 18,2 na 19,1 procent. Tržní podíl třetího největšího výrobce, VIA Technology, který v kategorii x86 vyrábí zejména procesory vestavěné do různých zařízení nebo pevně zapájené do základní desky, se pohybuje kolem jednoho procenta.