Hlavní navigace

Procesor Intel Atom x3 pomůže s LTE v mobilních přístrojích

3. 3. 2015

Sdílet

 Autor: Intel
Intel představil řadu mobilních platforem, který zahrnuje jak levný mobilní čip typu SoC pro telefony, phablety a tablety, dále řešení pro LTE či sadu zabezpečení.

Klíčovou novinkou je nová řada procesorů Intel Atom x3 (dříve kódově označovaných „SoFIA”), což je první integrovaný komunikační SoC pro segment cenově dostupných zařízení. SoC kombinuje 64bitový vícejádrový procesor Intel Atom s konektivitou 3G nebo 4G LTE.

Nabízí procesor pro aplikace, procesor pro obrazová čidla, dále grafiku, audio, komponenty pro konektivitu a napájení – to vše v jedné systémové čipové sadě. Tato integrace umožňuje výrobcům zařízení nabízet plně vybavené tablety, phablety a chytré telefony za dostupné ceny. Uvést na trh modely postavené na Intel Atom x3 již přislíbilo více než dvacet výrobců.

Mobilní portfolio Intelu doplňuje vůbec první 14nm Intel Atom SoC: procesorové řady Intel Atom x5 a x7 (dříve pod kódovým označením „Cherry Trail”) pro tablety a počítače 2 v 1 nové generace. Řady Intel Atom x5 a x7 nabízejí 64bitovou podporu pro Windows a Android, grafiku Intel Gen 8 a možnost propojení s konektivitou nové generace LTE Advanced. První zařízení by se měla na trhu objevit v první polovině letošního roku.

Intel rovněž oznámil třetí generaci svého pětimódového LTE Advaced Category 10 modemu. Intel XMM 7360 podporuje agregaci až 3 operátorů a rychlost stahování až 450 Mbps. Díky své kompaktní velikosti a energetické nenáročnosti může být použit v řadě různých zařízení, od chytrých telefonů a phabletů až po tablety a osobní počítače.

Poskytuje výrobcům konkurenční výhodu v tom, že mohou rychle uvést na trh LTE zařízení v různých segmentech a regionech. Na Světovém mobilním kongresu Intel demonstroval i pre-5G koncept kombinující LTE s 802.11ad a dosahující za pomoci technologií Intel rychlostí přes 1 Gb/s.

Intel zpřístupnil informace i o spolupráci s dalšími firmami. Například Alcatel-Lucent představil své řešení virtuální radiové sítě (vRAN), sestávající ze standardizované  baseband jednotky, jež používá běžné servery s procesory Intel Xeon a umožňuje dosahovat úspor nákladů při vyšším výkonu sítě. vRAN se začne testovat ještě letos, komerčně nabízená bude od roku 2016.

Ericsson ohlásil novou generaci platforem pro datová centra pro Ericsson Cloud System. Ta umožní telekomunikačním firmám a poskytovatelům cloudových služeb snížit celkové náklady na vlastnictví (TCO) a realizovat více flexibility a efektivity ve svých datových centrech.

Za použití Intel Rack Scale Architecture  společně se softwarem pro správu a optimalizaci Ericsson optimalizuje a škáluje cloudové zdroje napříč soukromými, firemními i telekomunikačními cloudovými doménami, přičemž umožňuje vyšší flexibilitu služeb. Ericsson spolupracuje s Intel Security i na mobilním zabezpečení 4G sítí.

Cloud22

Huawei a Intel zase spolupracují na nabídce robustních cloudových řešení, která umožní poskytovatelům telekomunikačních služeb zcela transformovat svá datová centra. Firmy budou společně vyvíjet novou generaci Huawei’s FusionSphere postavené na architektuře Intel a budou používat Data Plane Development Kit a Open vSwitch ke zvýšení virtualizačního síťového výkonu FusionSphere.

Tato řešení by měla zvýšit výkon, jsou optimalizována pro snížení celkových nákladů na vlastnictví pro zátěže v cloudu, a to škálovatelným a bezpečným způsobem.