Hlavní navigace

Procesorem A6 překonává Apple důležitý milník

23. 9. 2012

Sdílet

 Autor: © Edelweiss - Fotolia.com
Vývojem vlastních procesorů získá společnost lepší kontrolu nad složením svých zařízení.

Apple A6Vlastnoručně navržený procesor A6 je velkou změnou pro Apple, jehož předchozí čipy A4 a A5 byly postavené na cizí architektuře ARM. A6 sice oficiálně vychází ze stále stejného designu (konkrétně ARMv7), po jeho podrobné analýze však odborníci došli k závěru, že Apple jej vytvořil od základu celý sám.

Než se Applu podařilo přizpůsobit CPU svým potřebám, uběhlo několik let. Pro společnost, která chce mít kontrolu nad svým osudem, byl však tento krok nezbytný. Díky vlastnímu procesoru bude vývoj chytrých telefonů a tabletů již plně pod kontrolou Applu, což by se mělo projevit například na delší výdrži baterií.

Odborníci jsou si jisti tím, že nejde jen o nějakou jednorázovou záležitost, ale Apple to myslí s vlastním návrhem procesorů pro iPhone, iPad a další zařízení zcela vážně. Firma je podle nich připravena čelit mnoha výzvám spojenými s neustále se menšícími rozměry a integrací nových komponent. Stejně tak prý Apple počítá i s potřebou dalších investic.

Apple zatím o svém novém výtvoru spíše mlčí. Jediné, co víme, je, že A6 oproti svému předchůdci přináší až dvojnásobný nárůst výkonu. Výkon iPhonu 5 má pak být dokonce o 150 % větší jak tomu je u iPhonu 4S, který používá právě procesor A5 postavený na designu Cortex-A9. S takovými závěry alespoň ve své zprávě přišla společnost iFixit, která nový iPhone podrobila testům krátce poté, co se dostal do australských obchodů.

Informaci o tom, že Apple v pátém iPhonu používá procesor s vlastním jádrem, však poprvé přinesl Anand Shimpi ze serveru Anandtech. Také on potvrdil, že telefon je oproti iPhonu 4S výrazně rychlejší. Samsung, který procesory pro Apple vyrábí, podle něj pro A6 použil 32nm výrobní postup.  V nejbližších dne plánuje přinést první srovnávací data z benchmarků. Shimpi stejně jako jiní počítá s tím, že Apple bude i v budoucnosti pokračovat v přizpůsobování čipů kvůli optimalizaci aplikačního výkonu a výdrže baterie.

„Apple se zavázal ke zvýšení výkonu, ovšem hlavní důraz klade na výdrž baterie, která má přednost i před taktem procesoru,“ říká Linley Gwennap, zakladatel a hlavní analytik The Linley Group, která se mimo jiné zabývá i analýzou výkonu procesorů. Také on již dříve vyjádřil své přesvědčení, že autorem jádra A6 je samotný Apple. Prý by se ani nedivil, kdyby se tento procesor objevil také v iPadu. Pokud si Apple počká dva roky na 64bitovou architekturu ARM, je podle Gwennapa dokonce možné, že se podobného procesoru dočkají také Macbooky.