Hlavní navigace

Procesory Nehalem od Intelu pro notebooky přijdou již za rok

8. 4. 2008

Sdílet

První procesory postavené architektuře Nehalem přijdou již letos a budou určené pro servery. V příštím roce se ale podle posledních zpráv od Intelu můžeme těšit i na mobilní verze Nehalemu určené do notebooků. Již existují i odhady, kdy přesně by tyto čipy mohly přijít!

O chystané architektuře Nehalem od Intelu jsme toho napsali již mnoho. První procesory postavené na této architektuře přijdou již letos a budou určené pro servery. V příštím roce se ale podle posledních zpráv od Intelu můžeme těšit i na mobilní verze Nehalemu určené do notebooků.

Čipy Nehalem mají být nástupci architektury Core a budou vyráběné 45nm procesem. Oproti současným procesorům by měly nabídnout nižší spotřebu, zcela novou sběrnici QuickPath (odstraňující limity přenosu u FSB), společnou L3 cache pro všechna jádra o velikosti až 8 MB, integrovaný tříkanálový paměťový řadič DDR3, Hyper-Threading, instrukční sadu SSE 4.2 či podporu až osmi jader v jednom procesoru. Intel očekává, že Nehalem nabídne při stejném výkonu o 30 % menší spotřebu než Penryn, nebo při stejné spotřebě výrazně vyšší výkon.

Více informací i Nehalemu lze najít na oficiálních stránkách Intelu.

Tyto čipy budou vyráběny ve dvou- až osmijádrovém provedení a v noteboocích budou součástí platformy Calpella.

Kdy přesně v roce 2009 se mobilní verze Nehalemu objeví není ještě oficiálně zřejmé. Intel však většinou představuje novinky v notebookové platformě Centrino kolem poloviny roku, obvykle ke konci druhého čtvrtletí nebo začátkem třetího a v následujícím roce pak hned na začátku vydává „refresh“ verzi loňských novinek. Podobně tomu bylo třeba i letos se Santa Rosa refresh a prvními mobilními Penryny. Je tedy možné, že stejně tomu bude i s mobilními Nehalemy, které by měly posunout notebooky zase o výrazný krok dále.

Proti Nehalemům Intelu plánuje postavit AMD platformu Shrike s výrazně přepracovaným procesorem Swift, který bude obsahovat tři jádra CPU a jedno grafické jádro. Tento koncept je označován jako Fusion, čili integrace procesoru a grafického jádra do jediného čipu a AMD zde využije technologie, které získalo akvizicí firmy ATI. Swift bude postaven na vylepšené architektuře Phenomu, vyráběn by měl být 45nm procesem a určen bude pro Socket FS1.

Úkolem těchto mobilních platforem má být v první řadě zlepšení poměru výkonu na watt a také výrazné zrychlení grafických operací, které je u současných notebooků často největším kamenem úrazu.

Nenechte si ujít:
Intel odhalil detaily o čipech Dunnington a Tukwilla a architektuře Nehalem

AMD představilo na CeBITu své první 45nm procesory

Bude nový 45nm čip Shanghai spásou pro AMD?

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?

Intel uvádí šestnáct procesorů nové generace

Cenová válka mezi Intelem a AMD se blíží ke konci

Intel představil nízkoenergetické čtyřjádrové Xeony