Hlavní navigace

Prodej netbooků čeká neuvěřitelný boom

Podle studie společnosti ABI Research se v roce 2009 prodá po celém světě i přes ekonomickou krizi (nebo možná právě díky ní) zhruba 35 milionů kusů. V roce 2013 by to ale mělo být již neuvěřitelných 139 milionů kusů.
Martin Noska 31. 1. 2009

Sdílet

Společnost IDC pak předpokládá, že se letos prodá netbooků "jen" 20,6 milionů. Navíc o tyto modely bude růst zájem na úkor dražších ultrapřenosných notebooků (které bývají vybaveny typicky procesory Core 2 Duo ULV), jejichž prodej má klesat a v tomto roce by se měl snížit o 5,7 %, zatímco netbooky si polepší podle IDC o 12,3 %. Podle Boba O'Donnella, analytika IDC, tak budou uživatelé preferovat levnější řešení, která při podobné váze a velikosti sice nabídnou menší výkon, jenž je nicméně pro běžnou práci většinou dostačující.

ABI Research pak předpokládá, že prodej počítačů v kategorii UMPC letos skončí bilanci téměř jednoho milionu prodaných kusů, což bude trojnásobek oproti roku 2008 a v roce 2010 by mělo dojít k dalšímu růstu na 2,2 milionů prodaných UMPC.

Nová kategorie mobilních internetových zařízení (označovaných zkratkou MID) by měla v prodejnosti také intenzivně růst - letos by se mělo prodat podle ABI konkrétně 5,9 milionů kusů a v roce 2010 pak zhruba trojnásobek - 18,3 milionu kusů MIDů.

Co se týká klasických notebooků, zde nabízí IDC pro letošek svůj výhled na růst prodeje o 15 % oproti roku 2008 a celosvětově by se tedy podle této prognózy mělo prodat 137 milionů notebooků.