Hlavní navigace

Prodej počítačů klesá nejrychleji od roku 1996

8. 12. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia © Zdenka Darula
Předpokládané prodeje PC se ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku sníží o plnou desetinu, uvádějí analytici firmy IDC. A výsledek za celý rok 2015 bude obdobný, tedy -10,3 % oproti roku 2014. Celkově se má letos prodat 276,7 milionu PC, vloni to přitom bylo značně nad 300 milionů.

Pokud budou předpovědi IDC správné, půjde o největší meziroční snížení od roku 1996, kdy se začaly tyto průzkumy v IDC dělat. Dosud nejvýznamnější pokles analytici zaznamenali v roce 2013, kdy šlo o -9,1 %.

Na vině tak velkého snížení je podle IDC hned několik faktorů  -- počínaje silným dolarem, který PC v mnoha zemích zdražuje a konče zásobami u prodejců, jež jsou větší než se čekalo.

Zásadním důvodem je to samé jako v předchozích čtvrtletích – nezájem uživatelů kupovat nové počítače, aby jimi nahradili své staré stroje, které přitom jejich potřebám stále vyhovují. Namísto toho ušetřené peníze investují do spotřební elektroniky, především pak do chytrých telefonů a tabletů (i když i u těch je vidět pokles prodaných jednotek).

Současný stav ale podle analytiků určitě neznamená, že je to začátek konec PC jako takového, protože stále existuje skupina lidí, pro které jsou počítače standardního typu přínosné a budou je i nadále kupovat.

Obměně PC také nepomohl fakt, že Microsoft nabízí upgrade na Windows 10 zdarma, takže majitelé strojů s Windows 7 a 8.1 mohou v klidu aktualizovat své PC bez dalších výdajů a případný upgrade PC tak odložit na pozdější dobu.

Nicméně IDC odhaduje, že určitá část lidí bude muset koupit nový počítač. Windows 10 totiž na příliš starém hardwaru nemusí vždy běžet (ne ani tak kvůli výkonu jako třeba kvůli chybějícím ovladačům).

Ve firemním segmentu se nedá očekávat takový odklon od PC jako v případě spotřebitelů, protože zaměstnanci prostě s PC často musejí pracovat. Upgrade v byznysu má však jiná pravidla, kdy k obměně dochází buď v pravidelných cyklech, anebo v návaznosti na změnu operačního systému.

Analytici tedy očekávají vzestup prodejů v souvislosti s ukončováním podpory Windows 7 Microsoftem, podobně jako tomu bylo v případě, kdy skončila podpora pro Windows XP.

Zcela bez podpory by měl být systém Windows 7 ale až v lednu 2020. Dá se očekávat, že podniky vykonají přechod ještě před tímto termínem vzhledem k tomu, že poslední velká vlna -- po konci Windows XP -- proběhla v letech 2013/2014, kdy ještě Windows 10 nebyly na trhu.

Další větší vlna obměny se tak dá očekávat v horizontu let 2017-2019 – a v tomto období by mělo zřejmě docházet i k celkovému růstu prodejů PC.