Hlavní navigace

Prodej serverů v Evropě drasticky klesá

 Autor: © boscorelli - Fotolia.com
Prodej serverů za první čtvrtletí tohoto roku meziročně výrazně klesl – globálně v tržbách o 4,5 % na 12,5 miliardy dolarů, v EMEA dokonce o 12,2 %. Důvodem je rostoucí zájem firemních zákazníků o virtualizaci a cloudové služby, tvrdí nejnovější studie Gartneru.
Pavel Louda 8. 6. 2017

Sdílet

Výsledky v kusovém vyjádření jsou jen o trochu lepší – 4,2, respektive 8 %. Lídrem je při finančním srovnání firma HPE se necelým čtvrtinovým podílem, v případě kusových dodávek je však až na druhém místě se zhruba 17 %.

V případě Dellu EMC je to naopak – první místo obsadila tato firma při kusovém vyjádření  (celkově 18 %), zatímco v příjmech je na druhém místě s podílem 19 %.

V EMEA, kam patří Evropa, Blízký východ a Afrika, je situace příznivá hlavně pro HPE, která má na trhu zhruba třetinový podíl – nutné je ale poznamenat, že se příjmy firmy na tomto trhu meziročně propadly o pětinu, což je více než celý trh (-12,2 %, celkově firmy vydělaly v EMEA na serverech zhruba 2,8 miliardy dolarů).

Druhý Dell EMC naopak jako jediný z první pětky rostl, a to o 5 %, což mu vyneslo celkový podíl lehce převyšující 20% hranici.

Za oběma těmito firmami je dost značný odstup – firmy Cisco, Fujitsu a Lenovo se všechny pohybují okolo sedmi procent.

Podobná situace je i u podílů v kusových dodávkách, viz tabulku, kdy se celkem prodalo lehce nad půl milionu serverů.  

 

Prodej serverů v EMEA

Podíl podle kusových dodávek, 1Q17

 

Podíl 1Q17 (%)

Srovnání 1Q17-1Q16 (%)

HPE

33.4

-16.0

Dell EMC

22.4

-3.0

Lenovo

5.0

-1.5

Fujitsu

4.8

-20.4

Cisco

4.1

2.8

Ostatní

30.3

-1.4

Zdroj: Gartner, červen 2017

 

 

Gartner uveřejnil i další studie, která přinášíme ve zkratce:

TOP 25 společností v oblasti řízení dodavatelských řetězců

Žebříček kombinuje hodnocení odborné veřejnosti a analytiků s parametry jako je ROA (Return on Assets), rychlost obratu skladových zásob, růst obratu a oblast společenské odpovědnosti. Vedle TOP 25, na jehož špičce se letos umístily společnosti Unilever, McDonalds, Inditex, Cisco a H&M, vyhlašují analytici Gartneru také kategorii „Mistrů“, v níž jsou letos Amazon, Apple a P&G.

 

Čtyři  faktory transformující trh bezpečnostního software

Podle Gartneru hrají při transformaci segmentu bezpečnostního softwaru hlavní roli čtyři faktory: Využívání pokročilé analytiky, rozšiřující se ekosystémy, rostoucí míra využívání modelu SaaS (software jako služba) a řízených služeb a také očekávaný příchod přísných regulací, kvůli nimž budou muset podniky revidovat požadavky a potřeby na software pro bezpečnost a řízení rizik. Gartner mimo jiné předpokládá, že do roku 2020 bude pokročilá analytika pro oblast bezpečnosti součástí přinejmenším 75 % bezpečnostních produktů.   

 

Tempo růstu podnikových mobilních aplikací nezrychluje

Podle Gartneru více než čtvrtina podniků v posledním roce nevytvořila, neupravila ani nevirtualizovala žádné mobilní aplikace. Je to vysoké číslo, přesto je ale nižší než v předchozím roce, kdy se v průzkumu takto vyjádřilo 39 % respondentů.

Ty podniky, které se vývoji mobilních aplikací věnují, nasadily doposud v průměru osm mobilních aplikací, což je podobné číslo jako před rokem. V průměru je v současné době v podnicích vyvíjeno 2,6 mobilních aplikací a 6,2 je plánováno pro příštích 12 měsíců. Gartner nicméně upozorňuje, že ve většině případů jde o mobilní webové aplikace a nikoliv aplikace nativní či hybridní.