Hlavní navigace

Prodej softwaru: IBM ztrácí, Oracle a Salesforce získávají

5. 4. 2014

Sdílet

 Autor: © AA+W - Fotolia.com
Globální trh se softwarem vzrostl v loňském roce o pět procent, a dosáhl tak celkové výše 407 miliard dolarů. Tvrdí to analytici Gartneru.

Podle nich se softwarový průmysl nalézá uprostřed cyklického stadia, kdy se organizace zaměřují na investice do technologií podporující jejich současné systémové struktury, aby byly schopné udržet si svou konkurenceschopnost. Firmy ale také začínají ve zvýšené míře využívat cloudové nabídky (nebo ty, které jsou založené na předplatném) tam, kde to dává smysl, tedy kde je vidět růstový potenciál nebo kde to vede ke zlepšení klíčového byznysu.

V roce 2013 jsme svědky určitého pohybu v nejvyšších příčkách žebříčku dodavatelů softwaru. Poprvé se na druhou pozici dostal Oracle, který tak s obratem téměř 30 miliard dolarů předčil firmu IBM, říká Chad Eschinger, viceprezident Gartneru.

Podle něj se na vzestupu Oraclu podílely současné žhavé trendy spojené s big daty a byznys analytikou. Firmy ve zvýšené míře nakupují databázové systémy a cloudové aplikace.

„Během posledních pěti let se softwarový trh výrazně transformoval  – a na čele změn je cloud. Dodavatelé se začali soustředit na dodávku aplikací a infrastrukturních technologií, které podporují právě cloud a nově také internet věcí IoT (Internet of Things),“ říká Joanne Correiová, viceprezidentka Gartneru a dodává: „Jasným indikátorem těchto změn je, že vůbec poprvé se v top 10 dodavatelů softwaru objevuje ryze cloudový provider – Salesforce.com.“

Ten s téměř čtyřmiliardovým obratem poskočil meziročně o dvě pozice a skončil právě desátý. Přitom dynamika jeho prodejů je v top 10 nejvyšší – pohybuje se okolo 33 %.

Co se týče dalších dodavatelů, trh velmi přesvědčivě ovládá Microsoft s podílem blížícím se 66 miliardám dolarů. Také jeho dynamika je vyšší než celkový trh (tedy + 6 %). Z top 10 ale kromě Salesforce má vysoce nadprůměrný růst tržeb i VMware (+14 %) či SAP (+10 %), naopak snížení obratu je vidět u Symanteku, CA a HP („1, respektive –3 a –3 %). Poměrně stabilní příjmy má IBM (+1,4 %), a vzhledem k tomu, že celý trh rostl rychleji, jeho podíl se snížil, a to ho stálo již zmíněné druhé místo v žebříčku.

Co se týče České republiky, tady vydal Gartner pro tisk pouze strohé prohlášení, že pořadí dodavatelů softwaru v tuzemsku je Microsoft, IBM, Oracle, SAP a VMware. První dva výrobci, tedy Microsoft a IBM, se přitom podle analytiků dělí o více než 36 % trhu.

Globální prodej softwaru

Podíl dodavatelů podle dosaženého obratu (v miliardách dolarů), rok 2013

special_kyberutoky

Microsoft
65,7
Oracle
29,6
IBM
29,1
SAP
18,5
Symantec
6,4
EMC
5,6
ostatní
252,3

Zdroj: Gartner, březen 2014