Hlavní navigace

Prodej úložné kapacity raketově roste, tržby ale klesají

11. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © vladgrin - Fotolia.com
Obrat externích diskových úložišť v prvním čtvrtletí tohoto roku se v regionu EMEA meziročně snížil o 1,4 %, objem dodané úložné kapacity se ale zvýšil zhruba o 40 %.

Příjmy dodavatelů externích diskových úložišť v prvním čtvrtletí tohoto roku se podle IDC v regionu EMEA, kam patří Evropa, Blízký východ a Afrika, meziročně snížily o 1,4 %, a dosáhly tak výše přibližně 1,81 miliardy dolarů.

Objem dodané úložné kapacity se meziročně zvýšil zhruba o 40 %, což odpovídá 2,5 exabytu, takže cena za jeden gigabit ve výsledku meziročně klesá o téměř třetinu.

Sama západní Evropa hlásí pokles dodávek o 1 %, což znamená přerušení pozitivního trendu minulých tří čtvrtletí. Na vině je podle Silvie Cossoové, analytičky IDC pro storage, jednak očekávání nových modelů, které mělo v blízké době přijít, a také stále ještě ne úplně vyřešená ekonomická nestabilita v regionu.

Z cenového hlediska je vidět odklon uživatelů od high-end modelů směrem k systémům střední třídy. Na vině je u tohoto posunu i sezonní vliv, kdy se očekává návrat investičních aktivit ve druhé polovině roku.

Tradiční ekonomicky silné země, jako třeba Francie nebo severské státy, se nesly na negativní vlně, zatímco krizí postižené regiony, jako Španělsko, Portugalsko, Řecko či Irsko, zůstávají nestabilní.

Speciálně Francie vykazuje ztráty již rok, takže výsledky západní Evropy drží nad vodou zejména Německo a Velká Británie, jež v prvním čtvrtletí 2014 hlásí jednociferný růst.

Co se týče trhu ve střední a východní Evropě, Blízkém východu a Africe, obrat poklesl přibližně o 2,4 %, avšak dodaná úložná kapacita  stoupla o 30 %. V CEE kvůli ukrajinské krizi došlo ke snížení dodávek, samotný ruský trh ale hlásí velmi mírný nárůst.

V MEA výrazně klesl zájem o high-end storage (až o polovinu oproti loňsku). Naopak nákupy střední třídy úložišť stouply dvouciferným tempem. Zásadní vliv na celkové výsledky regionu to však nemělo.

EMC zůstává v čele dodavatelů externích storage systémů v EMEA, ale její prodeje klesly o 2 % zejména kvůli sníženým objednávkám produktů řady Symmetrix.

Druhý NetApp má pozitivní dynamiku především díky dobrým výsledkům v CEMA. Třetí HP hlásí nejvyšší dynamiku z top 6 dodavatelů (+5,2 %), když se mu dařilo zejména v západní Evropě. Meziroční srovnání HP ale trochu ovlivňuje její velmi slabé první čtvrtletí v loňském roce.

Nejhorší dynamika je vidět u celkově šestého Dellu, jehož obrat se meziročně snížil o 5,3 % – na vině je podle analytiků nižší zájem o jeho systémy PowerVault MD a Compellent.

Prodej externích diskových úložišť v EMEA

Podíl dodavatelů podle dosaženého obratu, 1. čtvrtletí 2014

EMC 25,57 %
NetApp 17,25 %
HP 13,81 %
IBM 11,41 %
Hitachi 8,50 %
Dell 7,04 %
ostatní 16,42 %

Zdroj: IDC EMEA, červen 2014