Hlavní navigace

Prodeje PC se začínají stabilizovat, naznačují analytici

 Autor: © Mihai Simonia - Fotolia.com
Globální prodej PC v posledním čtvrtletí loňského roku klesl o téměř sedm procent, a završil tak zatím nejhorší rok v historii prodejů těchto produktů – možná že ale už dosáhl svého dna.
Pavel Louda 29. 1. 2014

Sdílet

Tvrdí to analytici Gartneru, podle kterých se ve čtvrtém čtvrtletí 2013 prodalo celkem 83 milionů jednotek PC. Jde o už sedmé čtvrtletí po sobě, kdy se dodávky počítačů snížily.

 „Přestože prodeje PC na světovém trhu ve čtvrtém čtvrtletí dále klesaly, věříme, že trhy jako třeba Spojené státy se už odrazily ode dna,“ uvádí Mikako Kitagawová, analytička Gartneru.

Podle ní silný růst trhu s tablety dál negativně ovlivňoval trh s počítači především na rozvíjejících se trzích, takže předpokládá, že vzestup dodávek PC tam bude pomalejší, neboť tamější spotřebitelé dávají v současnosti přednost jiným platformám.

O pozici nejvýznamnějšího dodavatele mezi sebou podle Gartneru soupeří dvě firmy – Hewlett-Packard a Lenovo, přičemž pro čtvrté čtvrtletí loňského roku je na čele Lenovo s více než 18procentním podílem a dynamikou okolo sedmi procent. Lenovo přitom zaznamenalo významný růst ve všech sledovaných regionech  kromě asijsko-pacifického, když se jako problematická ukázala domácí Čína.

Hewlett-Packard oslabil pokles dodávek o zhruba sedm procent, třetí v pořadí, Dell, zaznamenal kromě Lenova jako jediný z top 5 meziroční růst prodejů (v jeho případě o 6 %). Dell díky změnám v akcionářském portfoliu také dokončil definování své nové strategické pozice v oblasti PC, která se už nesoustřeďuje pouze na profesionální stroje, ale také míří ke spotřebitelskému segmentu, zejména na rozvíjejících se trzích.

Pozice čtvrtého Aceru a pátého Asusu se za rok příliš nezměnila. Obě společnosti se totiž v mnohem větší míře zaměřují na alternativní platformy, jako jsou tablety, a jejich výsledky za čtvrté čtvrtletí loňského roku tuto změnu odrážejí – pokles prodejů je 16-, respektive 19procentní.

Podle Kitagawové získal Acer poměrně významné postavení v segmentu chromebooků, zatímco Asus  si vystavěl dobrou reputaci jako dodavatel tabletů. I když jsou PC stále strategickou součástí jejich strategií, není pro ně zvyšování podílu na tomto trhu už klíčovou prioritou.

Co se týče prodejů PC v oblasti EMEA, tady analytici Gartneru registrují ve čtvrtém čtvrtletí 2013 dodávky celkem 26 milionů jednotek PC, což je o sedm procent méně než vloni. Dynamika poklesu je tak nižší, než tomu bylo v předcházejících sedmi kvartálech, i když ke snížení prodejů došlo ve všech subregionech EMEA.

Například ve východní Evropě, kde byl ve většině zemí pokles jednociferný, se pozitivně na prodejích podílely dodávky firemnímu segmentu, když zdejší korporace využily konec roku k masivnějším nákupům. Spotřebitelé nahrazovali staré PC novými jen v tom případě, že to bylo nezbytné.

K přeorientování zájmu lidí na tablety přispělo i to, že průměrná prodejní cena těchto přístrojů nadále klesla, díky čemuž se tablety pro uživatele staly ještě atraktivnějšími. A na prodejích tabletů se pozitivně podepsaly samozřejmě i Vánoce, kdy zejména lidé ve východní Evropě volili levné modely s Androidem jako náhradu PC.

Oproti předchozímu čtvrtletí ale dodávky PC v EMEA stouply téměř o pětinu, což by podle Isabelly Durandové, analytičky Gartneru, mohlo svědčit o určité stabilizaci. Dobré výsledky podle ní jsou vidět zejména u spotřebitelských notebooků i ultrabooků a díky nižším cenám také u hybridních systémů, i když právě ty jsou pod obrovským tlakem prémiových tabletů.

„To by mohl být signál, že by mohla skončit perioda poklesů prodejů PC v EMEA, která započala před dvěma lety,“ dodává Durandová.

V čele prodejů v EMEA je HP, ale Lenovo hlásí už šesté čtvrtletí po sobě, kdy mu stouply prodeje (tentokrát o čtvrtinu), díky čemuž se dostalo na druhou pozici.

Také podle IDC je pokles prodejů PC v EMEA významný – ve čtvrtém čtvrtletí 2013 zhruba o 6 %, když zájem ztrácejí zejména spotřebitelé. Po celý rok 2013 se prodalo 88 milionů jednotek PC, což je pokles o 16 % oproti roku 2012. Na snížení se podílely hlavně notebooky (–19 %), pokles prodejů desktopů je „jen“ 10 %. 

Během celého roku se pak globálně podle Gartneru prodalo 316 milionů kusů PC, což je zhruba desetinový pokles oproti roku 2012. Jde tak podle analytiků o největší pokles v historii PC, přičemž úroveň dodávek je přibližně shodná s těmi v roce 2009. Největším dodavatelem PC za celý rok 2013 se stalo Lenovo se 17% podílem (a 2% dynamikou), HP pokleslo díky o 9 % nižším prodejům na druhé místo se shodným podílem jako vloni – 16 %.

Prodej PC v EMEA

Podíl výrobců podle kusových dodávek, 4. čtvrtletí 2013

HP
19,7 %
Lenovo
14,8 %
Acer
10,7 %
Asus
9,3 %
Dell
9,1 %
ostatní
36,5 %

Zdroj: Gartner, leden 2014