Hlavní navigace

Prodejnost notebooků v závěru roku strmě roste

7. 12. 2020

Sdílet

 Autor: Microsoft
Vánoční svátky a pokračující pandemie jsou hlavními příčiny rostoucího trhu s notebooky.

Mysleli jste si, že počítače skomírají? Ani zdaleka! Naopak, prodej notebooků v posledním kvartále letošního roku může poskočit až o 26,4 %. Alespoň dle analýz společnosti IDC.

Růst je dán kombinací dvou výrazných faktorů: tradičním nárůstem poptávky v období vánočních svátků, ale také pokračujícím zájmem o notebooky – a dokonce i stolní počítače – v důsledku koronavirové pandemie. Zájem je též o tablety, které dle odhadů IDC v závěru roku porostou o 10 %, přičemž tento segment nejvýrazněji pohání iPady od Applu.

„Obrátky, jaké nabral trh s počítači, jsou mírně řečeno působivé,“ komentoval aktuální data Ryan Reith z IDC. „Ze začátku roku se zdálo, že jarní zájem v jeho druhé polovině opadne, ale data ukazují, že poptávková vlna má více fází a bude pokračovat i v příštím roce.“

Ostatně, pokračuje také trend home officů a školní výuky na dálku a poptávku tak šroubují i školy, které se snaží zajistit potřebný inventář. Zájem mezi uživateli je přitom všeobecný, jak o levné notebooky se základní funkcionalitou tak o herní systémy se špičkovým výkonem.

cyber23

„Hodí se poznamenat, že toto všechno se děje v době, kdy růst zaznamenávají i další kategorie spotřební elektroniky, jako jsou chytré telefony, monitory, televize a herní konzole,“ dodává Reith.

Po Vánocích prý zájem jako každoročně mírně opadne, přesto – alespoň pokud jde o notebooky – by měl být rok 2021 ve znamení růstu. IDC očekává meziroční nárůst prodejů notebooků o 3,2 %.