Hlavní navigace

Programovací jazyk Go od Googlu splňuje představy vývojářů

1. 3. 2010

Sdílet

Čtyři měsíce poté, co Google představil svůj vlastní programovací jazyk Go, se ukazuje, že v mnoha oblastech předčí některé z předních technologií.

Přestože se programovací jazyk Go stále nachází v experimentální fázi, mnoho vývojářů je jeho nástroji a designem tak nadšeno, že jej začali používat pro vytváření nekritických aplikací. Velká chvála se na vývojářský tým Googlu snesla také za pravidelnou komunikaci s těmi uživateli jazyka Go, kteří společnosti poskytují zpětnou vazbu.

Vývojáři sice uznávají, že na tým Google Go čeká ještě hodně práce, a nedoporučují jazyk používat pro vytváření kritických aplikací, nicméně v zásadě se shodují na tom, že jeho přínos pro vývojářskou komunitu může být veliký. Pokud se Googlu podaří splnit, co slíbil - zjednodušit kódování, aniž by došlo ke kompromisu ve výkonu aplikace - bude podle vývojářů úspěšný.

„Je to určitě velmi perspektivní technologie“ říká Roger Voss, softwarový vývojář u Tideworks Technology. Oceňuje především jeho souběžný programovací model a tedy i podporu více jádrových procesorů.

Google Go je navržen se schopností interního messagingu. Cílem je zjednodušit vytváření aplikací běžících v různých uzlech a zlepšit jejich výkonnost. „Pomocí tohoto jazyka je možné vytvářet souběžný software, který je více robustní“ říká Voss. Sám Voss jazyk Go naposledy použil pro vytvoření jedné serverové aplikace. „Bez větších potíží jsem byl schopen vytvořit vlastní specifický projekt“ říká.

Souběžný model se líbí i Johnu Gordonovi, který o jazyku Google Go provozuje vlastní webovou stránku. Podle Gordona, který se vývoji podnikových aplikací věnuje již mnoho let, je hlavní myšlenkou této technologie umožnit multivláknové a multiprocesorové programování. U jiných populárních jazyků jsou prý tyto operace příliš náročné.

Vývojáři také Google chválí za to, jak celý projekt řídí. „Zpětná reakce Googlu obvykle přichází během několika dnů, maximálně do jednoho týdne, což je úžasné. Je skvělé, že jsou vývojáři takto aktivní“ myslí si Peter Bourgon, nezávislý softwarový vývojář z Johannesburgu. Googlu se prý daří využívat některých informací od vývojářů, aniž by se tento open source projekt vymkl kontrole.

„Open source neznamená anarchii. Někdo musí mít hlavní vizi. Komunita open source potom může vytvářet své vlastní verze, když bude chtít, ale přítomnost hlavní vývojové linie je důležitá“ myslí si Gordon.

Google začal o vývoji vlastního programovacího jazyka vážně uvažovat v září 2007 a před rokem pak pro tento účel vytvořil tým na plný úvazek. Go je koncipován jako jazyk pro systémové programování, tedy například pro webové servery, úložné systémy a databáze. V současné době se stále ještě nenachází ve fázi, kdy by jej bylo možné použít pro vývoj kritických aplikací, nicméně hodí se prý již pro jednoduché webové servery či zpracování textu.