Hlavní navigace

Prohlížeč Chrome nabídne funkce běžné dosud jen u operačních systémů

Google se pokouší udělat ze svého internetového prohlížeče více, než jen nástroj pro brouzdání na webu.
Martin Noska 27. 2. 2011

Sdílet

Společnost Google informovala, že nadcházející vydání jejího webového prohlížeče Chrome bude umožňovat běh aplikací v pozadí (výraz "nadcházející" je ovšem tak široký, že může znamenat jak nejbližší chystanou aktualizaci, tak – a to je pravděpodobnější – i delší časový horizont). Jedná se tak o další krok k tomu, aby se tento browser stal skutečnou aplikační platformou a díky možnostem HTML5 se tak může velmi přiblížit podobě fungování dnešních operačních systémů.

Google dále upřesnil, že nová funkce využije kontrolu změn na straně serveru a nahrávání obsahu do lokálního úložiště. To znamená, že uživatel například v cloudovém kancelářském balíčku vytvoří změny v konkrétním dokumentu a bude si jej moci uložit lokálně na svůj počítač. To je rozšíření původního modelu cloudových aplikací, které s lokálním ukládáním často nepočítají.

Chrome také nabídne něco jako multitasking v rámci browseru, neboť bude podporovat běh jednotlivých aplikací v pozadí a pravým tlačítkem po kliknutí na ikonu v liště úloh bude možné vidět, které aplikace právě běží. To je velmi podobná filozofie, jako je tomu u Windows a jejich „služeb“ či u Linuxu a Unixu, které využívají „daemony“. Nicméně tato možnost otevírá i nová bezpečnostní rizika, neboť na pozadí mohou běžet i aplikace, o nichž uživatel vůbec neví a které mohou mít podobu virů. Zatím není jasné, jak Google bude schopný odlišit žádané a nežádoucí procesy na pozadí nebo jestli bude spoléhat na aplikace třetích stran, které budou fungovat jako jakési antiviry pro prohlížeč Chrome.

Krokem Googlu dojde k dalšímu rozostření rozdílů mezi operačním systémem a webovým prohlížečem. Budoucí scénáře používání počítače by mohly fungovat tak, že operační systém ustoupí do pozadí a primární pro práci se stane samotný browser – ten by uživatele při startu automaticky přihlásil do jeho oblíbených aplikací a spustil požadované služby v pozadí. I když dnešní webové aplikace obvykle nejsou tak propracované, jako ty tradiční (zvlášť pokud jde o řešení pro profesionální použití), i toto se může poměrně rychle během následujících let změnit a pokud Google uspěje, bylo by to poměrně nepříjemné zejména pro Microsoft, neboť význam a funkce samotného operačního systému by značně klesl. Víceméně by pak mohlo být jedno, zda uživatel má nainstalovány Windows, Mac OS nebo Linux, neboť rozhraní pro práci na internetu by bylo vždy stejné a mohl by provozovat v těchto prostředích i shodné aplikace.